Apel przedsiębiorców branży nieruchomościowej do samorządów

17.04.2020

Polski Związek Firm Deweloperskich wraz z przedsiębiorcami branży nieruchomościowej wystosował apel do władz samorządowych wszystkich szczebli o proinwestycyjną postawę, która ułatwi inwestorom przygotowanie i realizację projektów nieruchomościowych, a tym samym zapewni kolejne miejsca pracy.

 

PZFD oraz 15 organizacji z branży nieruchomości apeluje do samorządów o:

  • stworzenie i stosowanie jak najprostszych procedur uzyskiwania decyzji administracyjnych,
  • przyspieszenie uzgodnień,
  • racjonalność w procedurach podziału zadań i kosztów budowy infrastruktury,
  • zmianę nastawienia i podziału na „nasze miejskie” i „wasze prywatne”,
  • większe otwarcie się na  prywatnych inwestorów i przedsiębiorców oraz stworzenie im przyjaznej przestrzeni do działalności.
     

 

W swoim apelu przedsiębiorcy podkreślają znaczenie budownictwa w gospodarce i duży udział tego sektora w PKB (16%) oraz w tworzeniu miejsc pracy, których liczbę w budowlance szacuje się na 1,3-1,5 mln.

Organizacje nieruchomościowe zwracają uwagę, że działania legislacyjne są bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest wdrożenie dobrych i przyjaznych przedsiębiorcom praktyk na poziomie wykonawczym w samorządach. Branża nieruchomościowa jest w ogromnym zakresie zależna od sprawnego funkcjonowania samorządów. Bez jasnych i przyjaznych dla inwestorów procedur, a przede wszystkim zmiany nastawienia władz samorządowych i urzędników inwestorzy i przedsiębiorcy sami nie dadzą sobie rady w walce z kryzysem. Bez aktywnej współpracy po stronie samorządów przedsiębiorcy nie poradzą sobie z utrzymaniem choćby połowy dotychczasowych inwestycji. Przedstawiciele branży zaobserwowali w ostatnich latach nieuzasadnione przedłużenie procedur administracyjnych, mnożenie niepotrzebnych wymogów, przekraczanie terminów ustawowych. Teraz apelują o bardziej otwartą współpracę oraz upraszczanie i przyspieszanie procedur i uzgodnień.

Treść apelu przedsiębiorców branży nieruchomościowej do samorządów i wojewodów o ratowanie miejsc pracy oraz gospodarki >>>
 

Polecamy też:

 

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.