Wykonujemy konstrukcje na gruncie o niskiej nośności, podparte palami. Jak nałożyć ciągłą izolację przy takim posadowieniu budowli, gdy z poziomu chudego betonu wystają pręty zbrojeniowe?

09.06.2016

Wystające pręty zbrojeniowe czy na przykład igłofiltry pracujące na powierzchni planowanej konstrukcji znacznie ograniczają swobodę doboru izolacji.

Próby stosowania materiałów rolowanych, takich jak papy i membrany foliowe, są raczej skazane na niepowodzenie.

W tej sytuacji proponuję zastosować przed wylaniem mieszanki betonowej izolację w postaci posyp- ki mineralnym, cementowym produktem uszczelniającym, który wtopi się w spód i uszczelni płytę betonową. Do wyboru są uszczelniające szlamy cementowe i cementowe produkty krystalizujące oferowane przez kilku producentów. Korzystniej jest zastosować te krystalizujące izolacje, których zasada działania polega na penetrowaniu struktury betonu i zabudowywaniu mikrorys oraz kapilar nierozpuszczalnymi kryształami.

W ten sposób łączy się prostotę i szybkość wykonania z dużą skutecznością izolacji zapewniającej ochronę przed agresywnością środowiska oraz dostępem wody gruntowej. Nie ma też problemu osłabienia podparcia na palach w miejscu warstwy izolacyjnej, bo cementowy produkt uszczelniający ma wysoką wytrzymałość na ściskanie, a w trakcie wylewania mieszanki betonowej produkt wtapia się w spód płyty betonowej. Takie rozwiązanie zastosowano między innymi przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.

 

inż. Marek Mularczyk

Hydrostop

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in