Trudno sobie wyobrazić współczesne budownictwo bez szeroko pojętych hydroizolacji, których celem jest odcięcie obiektu od wpływu wilgoci zarówno w strefach podziemnych, jak i znajdujących się nad gruntem (np. tarasy, balkony, łazienki).
W przypadku gdy rozpatrywane są strefy podziemne, w pewnych niekorzystnych sytuacjach woda może działać pod ciśnieniem. Dokładnie rozpatruje ten przypadek norma DIN 18195 cz. 6, która wskazuje sposób przeprowadzania prac izolacyjnych. W takich sytuacjach, w bogatej ofercie Schomburg projektanci, wykonawcy oraz inwestorzy znajdą kompletne rozwiązania oparte na bitumicznych masach uszczelniających [popularnie nazywanych KMB). Są to jednoskładnikowe (COMBIDIC-1K) lub dwuskładnikowe (COMBIDIC-2K, COM- BIFLEX-EL, COMBIFLEX-C2/S, COM- BIFLEX-C2/P) masy oparte na bitumach modyfikowanych polimerami. Nanoszone na odpowiednio przygotowane i zagruntowane (przy pomocy ASOL-FE) podłoże. Aplikacja ww. produktów może być ręczna lub maszynowa.
Oprócz mas bitumicznych typu KMB popularne są samoprzylepne membrany bitumiczne, klejone na zimno, popularnie nazywane KSK. KSK-Abdichtungsbahn firmy Schomburg to membrana bitumiczna stosowana do skutecznego, trwałego uszczelniania części podziemnych budowli przeciwko wilgoci gruntowej, niestojącej wodzie [zgodnie z DIN 18195-4). Stosowana do uszczelniania poziomych i nachylonych powierzchni [zgodnie z DIN 18195-5) oraz przeciwko wodzie bezciśnieniowej [DIN 18195-5). W przypadku obszarów jak balkony, tarasy, baseny zaleca się użycie mineralnych zapraw uszczelniających, określanych jako szlamy uszczelniające lub mikro- zaprawy. Jest to też związane z właściwościami tych zapraw, które umożliwiają później wykonanie na izolowanych powierzchniach okładzin ceramicznych z użyciem zapraw klejowych. Są to dwuskładnikowe, elastyczne, mineralne, modyfikowane polimerami zaprawy uszczelniające (AQUAFIN-2K, AQUAFIN-2K/M, AQUAFIN-RS300) pracujące w grubościach rzędu 2-2,5 mm. Występują także jednoskładnikowe sztywne (AQUA-FIN-1K), pracujące zasadniczo na podłożach monolitycznych. Ze względu na umiejscowienie [w przypadku tarasów, balkonów, basenów) pod zastosowanymi okładzinami, popularnie nazywane uszczelnieniami zespolonymi, których szczelność zapewniona jest poprzez odpowiednio dobrany stos kruszywa oraz dodatki modyfikujące i hydrofobizujące, oparte na polimerach.
W celu zapewnienia szczelności całego układu, na powierzchnie pionowe, poziome oraz strefy przejściowe stosowane są systemowe elementy uzupełniające:
taśmy ASO-Dichtband-2000, ASO-Dichtband-2000-S, narożniki wewnętrzne i zewnętrzne, manszety ścienne i podłogowe, których celem jest zapewnienie szczelności w miejscach krytycznych, takich jak naroża ściana–podłoga, dylatacje, przejścia instalacji przez powierzchnie ścian lub podłóg.
Inną filozofią wykonywania powłok uszczelniających jest ADF-Balkonfolie. ADF-Balkonfolie jest stosowana jako warstwa uszczelniająca i odsprzęgająca na podłożach przewidzianych do wykonania prac okładzinowych z płytek ceramicznych, kamienia naturalnego, kamienia sztucznego. Może być stosowana na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń.
Do prowadzenia prac uszczelniających na podłożach betonowych obciążonych dodatnim lub ujemnym parciem wody wykorzystywany jest AQUAFIN-IC. Jest to jednoskładnikowa, mineralna zaprawa do uszczelniania struktury betonu poprzez krystalizację. Proces uszczelniania zachodzi w wyniku reakcji z wilgocią i wolnym wapnem występującym w betonie, tworząc nierozpuszczalne związki krystaliczne zamykające kapilary, a także szczeliny powstałe w wyniku skurczów. Opisane produkty pokazują pewien zakres oferty firmy Schomburg dotyczący izolacji i hydroizolacji wybranych powierzchni oraz budowli.
mgr inż. Rudolf Juszczyk
doradca techniczny Schomburg Polska Sp. z o.o.
SCHOMBURG POLSKA Sp. z o.o.
ul. Sklęczkowska 18A, 99-300 Kutno
tel. 24 254 73 42, fax 24 253 64 27
biuro@schomburg.pl
www.schomburg.pl