Nowe władze Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa miały pracowity rok. Podsumowano go 18 kwietnia br. w centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku, na XIV Zjeździe Sprawozdawczym POIIB.
To był bez wątpienia trudny rok ze względu na szereg zmian w Ustawie z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych i związane z nią modyfikacje w Prawie budowlanym, z którymi jako inżynierowie budownictwa się nie zgadzamy. To spowodowało tylko utrudnienia – podkreślał Franciszek Rogowicz, przewodniczący Rady POIIB. – Fakt, że o naszym losie decydują prawnicy i przedstawiciele innych zawodów, a nie inżynierowie, jest nie do przyjęcia.
Zjazd rozpoczęto wręczeniem dyplomów przyznanych dziewięciu członkom izby przez Janusza Piechocińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, oraz Andrzeja Rocha Dobruckiego, prezesa Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, z okazji 25-lecia transformacji ustrojowej. Uhonorowani to: Piotr Korczak, Leszek Niedostatkiewicz, Danuta Pietroń, Kazimierz Owedyk, Romuald Nietupski, Władysław Wróbel, Nestor Rojek, Marek Wesołowski i Wiktor Łącki.
W minionym roku pomorska izba zorganizowała 48 szkoleń, w których wzięło udział blisko 2 tys. jej członków. Sprawozdanie finansowe za 2014 r. po zbadaniu przez biegłego rewidenta uzyskało opinię „bez zastrzeżeń”. Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna nadała 6 członkom tytuł rzeczoznawcy budowlanego i zarejestrowała 746 egzemplarzy „Książki praktyki zawodowej”. Uprawnienia budowlane zdobyło łącznie 374 inżynierów. Egzaminy zdało 77% osób, które do nich przystąpiły. Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej zarejestrował 84 sprawy. Do Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego wpłynęło 26 wniosków. Okręgowa Komisja Rewizyjna przeprowadziła 8 kontroli. Kontrole nie wykazały uchybień.
Zjazd przyjął, a Komisja Uchwał i Wniosków skierowała do Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej wniosek o uznanie praktyki technikom ubiegającym się o uprawnienia budowlane, zdobytej w okresie, kiedy nie mogli zdobywać uprawnień. Przyjęto również wniosek zobowiązujący delegatów na Zjazd Krajowy do wniesienia protestu w sprawie tworzenia i procedowania treści kodeksu budowlanego wprowadzonej w dniu 24.02.2015 r.
Zjazd był także okazją do dyskusji o kierunkach działalności POIIB. Rolą izby w zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości jest wspieranie młodych w tym, by swoje funkcje wypełniali możliwie jak najlepiej.
Gościem specjalnym zjazdu był prof. Zbigniew Grabowski, Prezes Honorowy PIIB, który podkreślił, że praca samorządowa POIIB jest kontynuowana rzeczowo, za co złożył podziękowania obecnym i byłym władzom izby.
Magdalena Kiljan
Zdjęcia autorki