W dniach 15-16 maja br. odbyło się szkolenie członków Krajowego Sądu Dyscyplinarnego oraz Krajowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej wraz z okręgowymi rzecznikami odpowiedzialności zawodowej i członkami okręgowych sądów dyscyplinarnych. Szkolenie obejmowało swoim zakresem aktualne problemy orzecznictwa dyscyplinarnego i z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.
Mamy ten przywilej, że jesteśmy samorządem zawodowym i nasi członkowie mogą wykonywać zawód zaufania publicznego. Jest to przywilej, ale i zobowiązanie, bowiem efekty naszej pracy mają gwarantować społeczeństwu bezpieczeństwo zdrowia i życia. Dlatego tak istotne jest dbanie o wysoką jakość naszych prac, przestrzeganie zasad etyki zawodowej i zasad bezpieczeństwa obiektów inżynierskich – mówił na początku spotkania prof. Zbigniew Grabowski, Honorowy Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. – Pełniąc funkcje rzeczników i sędziów, egzekwujecie Państwo przestrzeganie „Kodeksu zasad etyki zawodowej członków PIIB” – kontynuował Z. Grabowski. – Nie jest to wdzięczna praca, jednak niezmiernie ważna i dzięki takim działaniom ranga zawodu inżyniera budownictwa w odczuciu społecznym może być wysoka. Szkolenie rzeczników odpowiedzialności zawodowej i sędziów miało głównie na celu omówienie dotychczasowych spraw wpływających do sądów dyscyplinarnych oraz rzeczników odpowiedzialności zawodowej w zakresie odpowiedzialności zawodowej i dyscyplinarnej członków PIIB. Warsztaty prowadzili mec. Jolanta Szewczyk i mec. Krzysztof Zając.
O tym, czy dana skarga rozpatrywana jest w trybie odpowiedzialności zawodowej czy dyscyplinarnej, przesądzają przepisy ustawy – Prawo budowlane i ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa – przypomniał mec. K. Zając. Prawnicy przybliżyli uczestnikom szkolenia niektóre z zagadnień dotyczących ich działalności oraz przekazali dokumenty konkretnych spraw w celu ich przeanalizowania i późniejszego omówienia na obradach.
Mec. K. Zając zauważył, że w związku z wejściem w życie ustawy „deregulacyjnej”, zmianie uległa podstawa prawna i należy na to zwrócić baczną uwagę formułując konkretne pisma. Mec. J. Szewczyk zaznaczyła także, że do izby wpływa coraz więcej spraw karnych, jak np. dotyczących fałszowania dokumentów.
Zwrócono uwagę, że obydwa organy, zarówno rzecznik, jak i sąd dyscyplinarny, mogą rozpatrywać sprawy jedynie wtedy, kiedy podejrzany jest członkiem PIIB. Odpowiedzialności zawodowej nie podlega osoba, która ma uprawnienia budowlane, ale nie wykonuje wynikających z nich funkcji. W zakresie kompetencji organów izby nie pozostaje także sprawa dotycząca osoby, która sprawowała samodzielne funkcje w budownictwie nie posiadając uprawnień budowlanych. Sprawa taka podlega organom ścigania.
W dalszej części szkolenia dyskutowano także o zakresie czynności zawodowych inżyniera, pełnieniu funkcji kierownika budowy czy też o sprawach proceduralnych dotyczących postępowania dowodowego i wyjaśniającego. Ożywiona dyskusja na te tematy była dowodem na to, że tego typu szkolenia są potrzebne i wskazane.
Drugi dzień warsztatów poświęcony był omówieniu konkretnych przykładów spraw, które trafiają do Krajowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Krajowego Sądu Dyscyplinarnego.
Gilbert Okulicz-Kozaryn, przewodniczący KSD, oraz Waldemar Szleper, KROZ – koordynator, podkreślali, jak ważne jest to, aby osoby oceniające działania swoich kolegów wyposażone były w jak najlepszą wiedzę prawną i zawodową oraz reprezentowały wysoki poziom etyczny i moralny.