W związku z potrzebą rozwoju w poszukiwaniu innowacyjnych technologii, konieczne staje się łączenie materiałów w kompozyty. Celem jest uzyskanie najlepszego produktu pod kątem jego założeń projektowych i ekonomicznych.
Fibrobeton stanowi połączenie tradycyjnego betonu ze zbrojeniem rozproszonym w postaci włókien o różnym kształcie, wykonanych z różnych materiałów (stalowe lub syntetyczne). Uważany jest za materiał nowatorski, którego główne obszary zastosowania to posadzki przemysłowe, nawierzchnie lotnisk i autostrad. W elementach prefabrykowanych ekspansja fibrobetonu przebiega wszędzie tam, gdzie jest potrzeba bezpieczeństwa, trwałości i wydajności. Zastosowanie włókien pozwala na częściowe wyeliminowanie siatek zbrojeniowych, a w konsekwencji zmniejsza koszt realizacji elementu. Właściwy rodzaj włókna w połączeniu z dobrze zaprojektowaną mieszanką betonową poprawia właściwości elementów cienkościennych, np. kręgów, studni, rur, gdzie przy rozformowaniu i transporcie dochodzi często do odłupywania krawędzi. Inne przykłady zastosowań to: elementy kanalizacyjne, płyty kanałowe, gzymsy, płyty fasadowe.
Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, należy stwierdzić, że beton z włóknami z coraz większym rozmachem znajduje swój obszar zastosowań również w prefabrykacji. Głównym tego determinantem jest rozwój konstrukcji, a wraz z nimi – materiałów. Dążenie do uzyskania możliwie najmniejszych wysokości przekrojów przy jak największej rozpiętości elementów prefabrykowanych, uzasadnia stosowanie zaawansowanych betonów zbrojonych włóknami o wysokich właściwościach.
Jerzy Wrona
Mapei Polska