Kalendarium (06.2006 r.)

08.10.2006

Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. Nr 83, poz. 578)

Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. Nr 83, poz. 578)
W artykule  „O nowym rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie” prezentujemy szerzej nowe rozporządzenie.
Ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. Nr 79, poz. 551)
Nowelizacja ma na celu wdrożenie dyrektyw UE, a także doprowadzenie do zwiększenia prawidłowości prowadzonych postępowań o udzielenie zamówienia. Dokonano również zmian niektórych przepisów, które wywoływały wątpliwości interpretacyjne.
Ustawa weszła w życie z dniem 25 maja 2006 r.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2006 r. (sygn. akt III CZP 11/06)
Sąd Najwyższy orzekł, że roszczenie o zwrot wartości nakładów poczynionych przez jednego ze współwłaścicieli na nieruchomość wspólną przysługuje przeciwko osobom, które były współwłaścicielami w czasie dokonywania tych nakładów.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2006 r. (sygn. akt III CZP 9/06)
Sąd Najwyższy orzekł, że współwłaściciel, który z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli korzysta z nieruchomości wspólnej, jest zobowiązany do rozliczenia uzyskanych z tego tytułu korzyści.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 kwietnia 2006 r. w sprawie użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa (Dz.U. Nr 64, poz. 456)
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że: art. 1 pkt 81 lit. a) w związku z art. 9 ustawy z dnia 7 stycznia 2000 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz innych ustaw jest zgodny z art. 32 w związku z art. 64 ust. 1 Konstytucji, natomiast jest niezgodny z zasadą ochrony praw słusznie nabytych wyrażoną w art. 2 i art. 64 ust. 2 Konstytucji w zakresie, w jakim odnosi się do wszczętych a niezakończonych przed jego wejściem w życie spraw dotyczących nabycia użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy niezabudowanych przez ich posiadaczy. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną PTTK dotyczącą użytkowania wieczystego schroniska. PTTK wystąpił do sądu okręgowego o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego działki z budynkiem schroniska. Schronisko zostało przejęte w 1956 r. od wojska. PTTK przeprowadził generalny remont i rozbudowę. Sąd okręgowy zobowiązał pozwany Skarb Państwa, reprezentowany przez starostę powiatu, do oświadczenia woli o ustanowieniu na rzecz PTTK prawa użytkowania wieczystego. Sąd apelacyjny, do którego odwołał się Skarb Państwa, zmienił orzeczenie. Sąd ten zwrócił uwagę, że sąd okręgowy wyrokował na podstawie nieobowiązujących już przepisów. W nowych przepisach warunkiem ubiegania się o użytkowanie wieczyste jest zabudowanie nieruchomości przez posiadacza. Sąd Najwyższy kasację oddalił.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwestionowana nowelizacja przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami wywołała daleko idące konsekwencje w zakresie podmiotowych praw posiadaczy nieruchomości Skarbu Państwa i gmin. Wyłączenie przez ustawodawcę pewnej kategorii posiadaczy z kręgu korzystających z uwłaszczenia, którego zakres regulowały przepisy w pierwotnym brzmieniu, pociągnęło za sobą niekorzystne skutki dla ich sytuacji prawnej. Chodzi o tych posiadaczy, którzy nie zabudowali pozostających w ich władaniu nieruchomości. Zmiana przepisów nie zapewniła kontynuacji toczących się postępowań o nabycie użytkowania wieczystego na dotychczasowych warunkach. Zdaniem TK kwestionowany przepis ustawy nowelizującej ustawę o gospodarce nieruchomościami jest niezgodny z konstytucyjną zasadą ochrony praw słusznie nabytych.

ANETA MALAN
specjalista w zakresie prawa budowlanego

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in