Firma Bouygues Immobilier Polska zakończyła budowę Miasteczka Orange zlokalizowanego w Alejach Jerozolimskich 160 w Warszawie, które od września będzie główną siedzibą Grupy Orange.
Od początku realizacji tej inwestycji Grupa Orange jest wyłącznym najemcą budynku. Po zakończeniu budowy biurowiec został sprzedany i przekazany właścicielowi, spółce Qatar Holding należącej do Qatar Investment Authority.
Miasteczko Orange to rezultat długoterminowej współpracy pomiędzy Orange Polska i Bouygues Immobilier Polska. Jej początkiem było podpisanie umowy najmu pod koniec 2009 r. oraz rozpoczęcie budowy kompleksu biurowego na zasadach „build-to-suit”, co zaowocowało podpisaniem protokołu odbioru obiektu w lipcu 2013 r.
Z inwestycyjnego punktu widzenia jest to pierwsze wspólne przedsięwzięcie Grupy Bouygues Immobilier oraz Qatar Holding. Jest to zarazem pierwszy projekt inwestycyjny katarskiego państwowego funduszu inwestycyjnego nie tylko w Polsce, ale i w Europie Centralnej. Strategia funduszu zakłada angażowanie się w wysokiej klasy przedsięwzięcia międzynarodowe, lokalne, a także strategiczne.
Nowa siedziba Grupy Orange, biurowiec klasy A+, została zaprojektowana przez znanego architekta Stanisława Fiszera. Jak sama nazwa wskazuje, kompleks jest małym miasteczkiem, w którym 3300 pracowników ma do dyspozycji infrastrukturę, na którą składają się: kantyna z ponad 300 miejscami siedzącymi, sklep spożywczy, kiosk, kawiarnia, fitness oraz zadrzewiony ogród z fontanną i drewnianym tarasem. Na każdym piętrze znajduje się wiele miejsc, które oferują atmosferę sprzyjającą mniej formalnym spotkaniom. Dodatkowo do dyspozycji pracowników są w pełni wyposażone kuchnie. Przyszli użytkownicy bez wątpienia będą cieszyć się przytulnością nowego otoczenia. Wynika ona z dbałości o szczegóły oraz zastosowania materiałów wykończeniowych najwyższej jakości.
Kompleks składa się z pięciu sześciokondygnacyjnych budynków połączonych ze sobą na poziomie parteru i pierwszego piętra. Dla komfortu użytkowników w budynkach zaprojektowano otwierane okna. Łącznie obiekt będzie miał 45 tys. m2 powierzchni użytkowej. Podziemny parking pomieści ponad 1050 samochodów oraz 120 rowerów. W podziemiu przewidziano też szatnie i prysznice dla rowerzystów.
Jednym z celów projektowych było zminimalizowanie wpływu na środowisko oraz osiągnięcie jak największej wydajności obiektu. Miasteczko Orange zużywa około 30% mniej energii w porównaniu z innymi biurowcami. Kompleks już na etapie projektowym otrzymał certyfikat BREEAM z oceną „Very Good”, który potwierdził spełnienie restrykcyjnych norm ekologicznych i najwyższe europejskie standardy w budownictwie.
Na wszystkich etapach realizacji projektu uwzględniono wymogi m.in. w zakresie energooszczędności, zagospodarowania terenów zielonych, zużycia energii świetlnej, czynników wpływających na zdrowie pracujących tam osób, odpowiednich materiałów użytych do budowy czy stosowania rozwiązań ograniczających zużycie wody.