20 marca br. w siedzibie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa obradowała Krajowa Rada PIIB. Uczestnicy posiedzenia debatowali m.in. nad szkoleniami e-learningowymi i pracami nad Kodeksem budowlanym. Podsumowano XX sesję na uprawnienia budowlane.
Obrady rozpoczął Andrzej Roch Dobrucki, prezes Krajowej Rady PIIB, a następnie Ryszard Dobrowolski, sekretarz KR, omówił realizację budżetu izby za dwa miesiące 2013 r. R. Dobrowolski zaprezentował także stan liczebny poszczególnych izb okręgowych oraz odniósł się do zmian, jakie zachodzą w ich składach osobowych. Najliczniejsza na koniec lutego tego roku była izba mazowiecka mająca 17 159 członków, potem śląska – 12 858 i małopolska – 10873. Polska Izba Inżynierów Budownictwa zrzeszała 115 719 osób – podkreślił R. Dobrowolski.
Prezydium Krajowej Rady PIIB
Później zapoznał wszystkich uczestniczących w posiedzeniu z informacją dotyczącą korzystania przez członków PIIB z elektronicznych zaświadczeńo przynależności do izby. Członkowie Podlaskiej i Zachodniopomorskiej OIIB aktywowali najwięcej kont umożliwiających pozyskiwanie elektronicznych zaświadczeń. Ogółem ponad 46% osób zrzeszonych w naszej izbie aktywowało już swoje konta w serwisie internetowym PIIB – dodał sekretarz KR PIIB.
R. Dobrowolski omówił także korzystanie przez członków PIIB z elektronicznej biblioteki norm PKN oraz szkoleń e-learningowych. Niestety, procent członków korzystających z elektronicznego dostępu do norm PKN nie jest duży i wynosi ponad 6%, co stanowi 7192 osoby. Zauważyć jedynie należy, że powoli, ale systematycznie liczba ta wzrasta – zauważył R. Dobrowolski.
Sekretarz PIIB zaprezentował następnie statystyki dotyczące szkoleń e-learningowych zamieszczonych na stronie internetowej PIIB.Obecnie na stronie znajduje się 6 kursów.
Obserwując statystyki można zauważyć, że liczba zainteresowanych nimi stale wzrastai pod koniec lutego odnotowano 7406 „wejść” na kursy. Procentowo, uwzględniając liczebność poszczególnych izb, najwięcej chętnych było w izbach: warmińsko-mazurskiej, lubuskiej i pomorskiej – stwierdził R. Dobrowolski.
W czasie dyskusji członkowie Krajowej Rady zwrócili uwagę na konieczność większej popularyzacji wśród członków możliwości korzystania ze szkoleń e-learningowych oraz dostępu do norm PKN na stronie internetowej PIIB, m.in. poprzez publikacje w „Inżynierze Budownictwa” oraz w mediach okręgowych izb.
Piotr Narloch i Zygmunt Meyer
Miłym akcentem posiedzenia Krajowej Rady było poinformowanie o przyznaniu prezesowi KR PIIB Andrzejowi R. Dobruckiemu wyróżnienia Polskiego Herkulesa 2012 przez czasopismo „Builder”. Prezes dziękując za gratulacje pokreślił, że traktuje tę nagrodę jako wyróżnienie dla wszystkich, z którymi współpracuje, zwłaszcza dla Krajowej Rady, Komisji Prawno-Regulaminowej i Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej. Podziękował koleżankom i kolegom zatrudnionym w izbie, którzy nie szczędzili zaangażowania i trudu w pracy dla dobra całego środowiska budowlanego. To, że zostaliśmy zauważeni, to asumpt do kolejnych przemyśleń dotyczących przepisów prawnych i tego, co się dzieje wokół, zwłaszcza, że dzieje się to na tle niekorzystnych dla branży budowlanej zdarzeń roku 2013 – podkreślił A. Dobrucki.
Następnie o wynikach XX sesji egzaminacyjnejna uprawnienia budowlane, która odbyła się na jesieni ubiegłego roku, poinformował Kazimierz Szulborski, wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB. Ogółem w kraju uprawnienia budowlane uzyskały 2464 osoby,a tzw. zdawalność wyniosła 86,37%. Najwięcej uprawnień budowlanych nadano w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, następnie instalacji sanitarnych i w specjalności drogowej.
Korzystając z uprawnień, jakie przysługują Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa, do opiniowania programów kształcenia realizowanych na uczelniach technicznych, przedstawiciele Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej przystąpią w tym roku w okresie wakacyjnym do kontroli efektów kształcenia w obszarze budownictwa na tych uczelniach. Wyniki kontroli zaprezentujemy w czasie jesiennej sesji egzaminacyjnej – zapowiedział K. Szulborski.
Na pierwszym planie, od lewej: Józef Kluska, Janusz Kozula i Kazimierz Szulborski
W czasie obrad zapoznano się także z pracami zespołu ds. zakupu pomieszczeń dla Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Ostateczne propozycje zespół ma przedstawić na następnym posiedzeniu Krajowej Rady PIIB.
Uczestnicy posiedzenia powołali zespół ds. oceny szkodowości i negocjacji z Ergo Hestią S.A., w skład którego weszli: Andrzej Jaworski (przewodniczący), Joanna Gieroba, Waldemar Szleper, Ryszard Kolasa, Stanisław Karczmarczyk. Przyjęto również terminarz posiedzeń Prezydium i Krajowej Rady PIIB w II półroczu 2013 r.
Następnie A. Dobrucki przedstawił stan prac związanych z przygotowaniem Kodeksu budowlanego i ustawą deregulacyjną. Wywołało to gorącą dyskusję wśród uczestników obrad, którzy z myślą o stworzeniu dobrego prawa budowlanego dzielili się swoimi uwagami i spostrzeżeniami.
Krajowa Rada przyjęła także uchwałę w sprawie nadania odznak honorowych Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa dla 50 członków z izb: warmińsko-mazurskiej, opolskiej i mazowieckiej.
Urszula Kieller-Zawisza