Oprogramowanie Tekla jest przeznaczone do łatwego i precyzyjnego kontrolowania oraz łączenia w spójną całość kolejnych etapów cyklu powstawania konstrukcji od projektowania strukturalnego i detalowania przez produkcję aż do montażu.
Zgodnie z ideą BIM
System Tekla ma wszystkie cechy charakteryzujące oprogramowanie BIM (Building Information Modeling). Program ułatwia detalowanie konstrukcji różnego rodzaju i przeznaczenia, a ponadto jest multimateriałowy: ma narzędzia nie tylko do projektowania budowli stalowych, lecz również kompletne rozwiązania do tworzenia struktur żelbetowych, prefabrykowanych i monolitycznych. Podczas pracy wykorzystuje się polski interfejs oraz polskie środowisko, które zawiera krajowe normy, profile i inne predefiniowane ustawienia. Do dyspozycji są również 33 środowiska innych krajów. Operując w przestrzeni 3D, ma się bezpośredni podgląd części konstrukcji będących dokładnym, wirtualnym odzwierciedleniem elementów używanych na rzeczywistej budowie. Różnorodne narzędzia wizualizacji pozwalają z kolei przeanalizować zastosowane rozwiązanie jeszcze przed wytworzeniem dokumentacji i tym samym zapobiec błędom w dalszej pracy (rys. 1).
Rys. 1 Słupy ramy konstrukcji wsporczej kotła – widok podczas realizacji oraz w programie Tekla Structures [źródło: Biuro Inżynierskie Jakosta]
Bieżąca kontrola zmian
Możliwość kontroli zmian i szybkiego dostosowania się do nowej sytuacji jest istotną zaletą BIM. Nasz program automatycznie generuje rysunki i raporty różnego typu (dla stali i żelbetu) na każdym etapie procesu modelowania (rys. 2). Dokumenty te są zawsze aktualne, ponieważ bazują na informacjach pobieranych bezpośrednio z modelu. Dane można również wykorzystać do połączenia z produkcją (obrabiarki CNC) oraz z oprogramowaniem do obliczeń statycznych.
Dopełnieniem rysunków i raportów jest możliwość tworzenia w Tekla Structures dokładnych harmonogramów dla projektowanej konstrukcji. Plan ten jest ściśle powiązany z modelem i pomaga np. ocenić ryzyko czy opracować różne rozwiązania dla całości budowy. Jest to świetny sposób zaprezentowania wariantów rozwiązań oraz ich wpływu na przebieg budowy np. inwestorowi.
Rys. 2 Automatyczne rysunki i raporty pozwalają zaoszczędzić czas i pracę
Komunikacja i wymiana danych
Znaczące miejsce w BIM zajmuje komunikacja i wymiana danych. Dzięki szerokiemu zakresowi importu i eksportu w modelu Tekla można wykorzystywać m.in. informacje architektoniczne, strukturalne czy mechaniczne. Wszystkie dopełniają się wzajemnie, tworząc całość konstrukcji. Rozwiązaniem pozwalającym na wymianę danych, jest darmowa aplikacja TeklaBIMsight, która umożliwia łączenie modeli utworzonych przy wykorzystaniu różnego oprogramowania (rys. 3).
Rys. 3 Tekla BIMsight – darmowe narzędzie współpracy
Z duchem czasu
Tekla Structures z powodzeniem spełnia wszystkie założenia BIM: łatwe modelowanie konstrukcji, gromadzenie i zarządzanie informacjami, które są niezbędne do przeprowadzenia całego procesu projektowania, wymiana danych między jego uczestnikami czy łączenie z innym oprogramowaniem. Współczesne konstrukcje są coraz bardziej skomplikowane i niepowtarzalne, przez co trudne lub niemożliwe do zaprojektowania w technice 2D. Jeżeli weźmiemy też pod uwagę takie wymogi jak czas wykonania i bezbłędność, to nie ulega wątpliwości, że rozwiązania BIM są obecnie jedynym skutecznym rozwiązaniem dla branży budowlanej.
dr inż. Tomasz Olszewski
Construsoft Sp. z o.o.
ul. Wilczak 16 A, 61-623 Poznań
tel. 61 826 00 71
www.construsoft.pl