22 maja 2025 r. na terenie Klubu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyła się wyjątkowa w skali kraju impreza związana z budownictwem ochronnym – II Warsztaty Techniki Schronowej SCHRONTECH 2025.
Organizowane przez Stowarzyszenie Instytut Budownictwa Ochronnego przy wsparciu Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej Warsztaty Techniki Schronowej SCHRONTECH na stałe wpisały się w kalendarz imprez związanych z bezpieczeństwem Polski. Impreza skierowana jest do praktyków, w tym architektów i konstruktorów, a jej celem jest podnoszenie poziomu wiedzy dotyczącej budownictwa ochronnego. O wysokim poziomie merytorycznym imprezy świadczy fakt, iż została objęta m.in. patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wydarzenie otworzyli Aleksander Fiedorek, prezes Stowarzyszenia Instytut Budownictwa Ochronnego, oraz dr Wiesława Załoga, prodziekan ds. studenckich Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT, która w krótkim wystąpieniu podkreśliła znaczenie imprezy dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Następnie odczytano list gratulacyjny Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
W trakcie warsztatów z referatami występowali ppłk. Robert Marszel, reprezentujący Ministerstwo Obrony Narodowej, oraz st. bryg. Rafał Szczypta z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Wystąpienia przedstawicieli MON i KG PSP wzbudziły szczególne zainteresowanie praktyków, w tym licznej grupy projektantów i architektów – dotyczyły bowiem nowych regulacji prawnych związanych z budownictwem ochronnym.
Dla zgromadzonych ogromną dawkę wiedzy stanowiły prezentacje dr. hab. Piotra Sielickiego z Politechniki Poznańskiej, który przybliżył problemy związane z obliczaniem stref zagruzowania, oraz mgr. inż. Franciszka Wołocha, wiceprezesa Stowarzyszenia Instytut Budownictwa Ochronnego, który przedstawił normy krajowe i zagraniczne dotyczące budowli ochronnych.
Atrakcyjność i poziom merytoryczny wydarzenia podniosły odtworzone wystąpienia gości zagranicznych: Juhy-Pekki Schroderusa, planisty Obrony Cywilnej Miasta Helsinki, oraz dr. Serhija Pozdijeva z Narodowego Uniwersytetu Obrony Cywilnej w Charkowie. Prezentacje te spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem uczestników warsztatów.
Praktyczne problemy projektowania budowli ochronnych przybliżył arch. Michał Pietrzak, który w swoim wystąpieniu przedstawił zagadnienie projektu technologicznego budowli ochronnej. Niezmiernie ciekawe były również wystąpienia: mł. chor. Michała Szafrańskiego na temat m.in. eksploatacji budowli ochronnych oraz mgr. inż. Dawida Milimąki, który omówił problem wzrostu kosztów projektowania stropów w budowlach odpornych na zagruzowanie.
Uczestnicy wydarzenia mogli się również zapoznać z ofertą podmiotów uczestniczących w projektowaniu i budowie obiektów zbiorowej ochrony na zorganizowanych w ramach warsztatów stoiskach. Można było zobaczyć ciekawe elementy wyposażenia schronów, takie jak automatyczne zawory przeciwwybuchowe i systemy wykrywania skażeń.
W trakcie wydarzenia dystrybuowano publikacje Wydawnictwa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
SCHRONTECH to impreza związana z budownictwem ochronnym o wysokim poziomie merytorycznym. Jej waga rośnie z uwagi na sytuację geopolityczną naszego kraju oraz wdrażane rozwiązania prawne, w szczególności ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która nakłada obowiązek realizacji budowli ochronnych m.in. na jednostki samorządu terytorialnego.
Fot. Sandra Madej
Czytaj także:
XVI Konferencja Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych