Niemal bez głosów sprzeciwu i wstrzymujących się delegaci przyjęli sprawozdania z działalności Okręgowej Rady Podlaskiej OIIB oraz poszczególnych organów izby za miniony rok, udzielając tym samym absolutorium radzie. Rozmawiali też o sytuacji samorządu na szczeblu krajowym, inicjatywach na bieżący rok, gospodarce i problemach budownictwa.
W takiej atmosferze przebiegał ostatni w tej kadencji, XXIV Zjazd Sprawozdawczy Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, który odbył się 25 kwietnia 2025 r. w Domu Technika w Białymstoku. Zgromadził 82 z 115 delegatów.
Zebranych przywitał i obrady rozpoczął Krzysztof Ciuńczyk, przewodniczący Okręgowej Rady POIIB. Rangę wydarzenia podniósł gość honorowy – Mariusz Dobrzeniecki, prezes PIIB, który przedstawił zebranym działania izby w bieżącej kadencji.
– Co przez minione 3 lata robiliśmy w tej Warszawie? – zaczął humorystycznie. – Najważniejszym tematem była legislacja. PIIB we współpracy z okręgami zaopiniowała ponad 200 aktów prawnych. Naszym sukcesem jest wypracowanie realnego wpływu na tworzenie przepisów. Na początku mojej kadencji byliśmy organem, który mógł jedynie opiniować gotowy dokument. Obecnie mamy dziesięcioosobowy zespół pracujący od września 2024 r. z Ministerstwem Rozwoju i Technologii nad nową treścią rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych.
Uroczystym akcentem zjazdu było wręczenie, przez Mariusza Dobrzenieckiego i Krzysztofa Ciuńczyka, srebrnych odznak za pracę na rzecz izby Agnieszce Żero i Adamowi Żamojdzie, który odebrał gratulacje także za udział w akcji pomocy poszkodowanym w powodzi
Prezes zwrócił też uwagę na rosnącą poprawę wizerunku izby i zawodu inżyniera w mediach, omówił nową umowę ubezpieczeniową oraz samorządową akcję pomocy poszkodowanym w ubiegłorocznej powodzi. Wspomniał o Radzie Młodych, działaniach skierowanych do seniorów, programach prozdrowotnych dla członków i przedstawił plany PIIB na najbliższy rok.
Po części oficjalnej delegaci wysłuchali sprawozdań, które referowali przewodniczący organów. Sprawozdanie OR POIIB omówił Krzysztof Ciuńczyk, finansowe – Agnieszka Wawdziejczuk, skarbnik izby, OKK – Krzysztof Falkowski, OSD – Wojciech Kamiński, OROZ – Elżbieta Sacharewicz oraz OKR – Tadeusz Andrzej Maciak. Do sprawozdań nie było uwag, o głos poprosił jedynie Waldemar Jasielczuk, który podzielił się nurtującym środowisko problemem wyceny prac projektowych.
– Od kilku lat obserwuję istotnie postępującą degradację zawodu inżyniera. Zauważam, że projektowanie jest coraz gorzej doceniane na rynku usług – stwierdził.
Na potwierdzenie tych słów Waldemar Jasielczuk omówił ankietę, którą w ostatnim czasie przygotowała na ten temat POIIB. Mariusz Dobrzeniecki potwierdził, że jest to temat, nad którym pracuje PIIB.
Po przewie delegaci zatwierdzili sprawozdania, ocenili pozytywnie wykonanie budżetu w 2024 r., udzielając absolutorium radzie, uchwalili budżet na rok bieżący, a także podjęli decyzję o sporządzaniu uproszczonych sprawozdań finansowych POIIB za 2025 r. i kolejne lata. Uzupełniono także skład OR w związku z powołaniem dotychczasowego jej członka Andrzeja Golonko na stanowisko podlaskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Zdecydowano, że mandat ten obejmie Mariusz Jamiołkowski, który w ostatnich wyborach do tego organu uzyskał kolejno największą liczbę głosów.
Do komisji uchwał i wniosków nie wpłynął żaden wniosek.
Po wyczerpaniu porządku obrad Agnieszka Żero, przewodnicząca zjazdu, zamknęła obrady, dziękując delegatom za udział w dyskusjach.
Barbara Klem
Fot. autorki
Przeczytaj też:
Zjazd Zachodniopomorskiej OIIB