115 delegatów spośród 151 uprawnionych przybyło 12 kwietnia 2025 r. do Hotelu Mercure we Wrocławiu, aby wziąć udział w XXIV Zjeździe Sprawozdawczym Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Zjazd otworzył Janusz Szczepański, przewodniczący Okręgowej Rady DOIIB. Powitał przybyłych gości oraz delegatów i zaprosił do zabrania głosu Michała Młyńczaka, wiceprezydenta Wrocławia nadzorującego Departament Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego. Wiceprezydent podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie zawodów zaufania publicznego i szczególną rolę, jaką wśród nich odgrywają inżynierowie budownictwa różnych specjalności. Docenił również starania Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, aby zapewnić wysoki poziom ich przygotowania zawodowego i rzetelności w realizacji zadań.
Rafał Zarzycki, Michał Młyńczak, Janusz Szczepański, Wacław Szarejko
PIIB reprezentował Rafał Zarzycki, jej wiceprezes. Przedstawił działania na szczeblu krajowym istotne dla naszego zawodu. Mówił m.in. o aktywności w dziedzinie kształtowania prawa, udanej kampanii wizerunkowej promującej zawód inżyniera budownictwa oraz akcji „Zostań inżynierem” wśród najmłodszych. Przekazał zebranym informacje o nowych zasadach ubezpieczenia i pomocy prawnej. Przypomniał o niedawnej akcji pomocowej inżynierów na terenach dotkniętych ubiegłoroczną powodzią, co zostało dostrzeżone przez media w całym kraju. Podziękował także za cykliczną audycję „Porozmawiaj z inżynierem” we wrocławskim radiu. W podsumowaniu swojego wystąpienia wiceprezes PIIB stwierdził, że 3 lata obecnej kadencji przyniosły wiele pozytywnych zmian.
Z Dolnośląskiej Izby Architektów RP na zjazd przybyli Andrzej Kamiński, skarbnik, oraz Wacław Szarejko, sekretarz rady okręgowej. Zabierając głos, Andrzej Kamiński potwierdził słowa przewodniczącego DOIIB wypowiedziane podczas powitania gości, że współpraca między okręgowymi izbami inżynierów i architektów układa się wzorowo. Wyraził nadzieję, że będzie ona kontynuowana z poszanowaniem kompetencji obu zawodów. Nawiązał do pomocy poszkodowanym przez powódź, mówiąc, że architekci włączają się w odbudowę zniszczonego przez żywioł Stronia Śląskiego. Po dyskusji z mieszkańcami przygotowują „Master plan”, który nada nowy kształt miastu.
Ostatnim z mówców był Tomasz Stojewski, przewodniczący wałbrzyskiego oddziału PZITB. Na początku podziękował przewodniczącemu DOIIB za wsparcie przedsięwzięć podejmowanych przez oddział. Z żalem zauważył ograniczenie kształcenia w zawodach budowlanych w miejscowych technikach oraz zamknięcie filii Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu, która wielu młodym ludziom umożliwiała studiowanie blisko domu.
Po wystąpieniach gości delegaci zatwierdzili porządek obrad i regulamin zjazdu. W roli przewodniczącego zjazdu wystąpił po raz pierwszy Rafał Walkowiak, który zadbał o spokojny i sprawny jego przebieg. Szybko wybrano komisje zjazdowe, a komisja mandatowa potwierdziła ważność zjazdu.
W tym roku materiały zjazdowe delegaci otrzymali w formie drukowanej lub pobierali ze strony internetowej. Sprawozdanie z działalności Okręgowej Rady DOIIB przedstawił Janusz Szczepański. Mówił o realizacji stałych, statutowych celów, m.in. szkoleniowych, podkreślając znaczenie okręgowych zespołów członkowskich, które na swoim terenie organizują spotkania szkoleniowo-integracyjne, oraz o działaniach kulturalnych, osiągnięciach sportowych i nadchodzących w przyszłym roku wyborach.
Następnie sprawozdania przedstawiły pozostałe organy. Komisja rewizyjna pozytywnie oceniła działalność wszystkich organów, uznała za prawidłową gospodarkę finansową i wnioskowała o udzielenie radzie absolutorium. Delegaci zdecydowaną większością głosów przyjęli wszystkie sprawozdania oraz udzielili absolutorium Okręgowej Radzie DOIIB.
dr inż. Andrzej Pawłowski
Fot. Anna Podporska
Czytaj także:
Zjazd Kujawsko-Pomorskiej OIIB
Zjazd Zachodniopomorskiej OIIB