W budynku szkoleniowo-konferencyjnym Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Poznaniu 8 kwietnia 2025 r. obradował XXIV Zjazd Sprawozdawczy WOIIB.
W wydarzeniu udział wzięło 121 ze 160 uprawnionych delegatów (co dało frekwencję na poziomie 76%), dzięki czemu zjazd był prawomocny.
Dr inż. Andrzej Kulesa, przewodniczący Okręgowej Rady WOIIB, otworzył zjazd oraz serdecznie powitał przybyłych gości i delegatów. Wśród gości wymienił: Wojciecha Jankowiaka, wicemarszałka województwa wielkopolskiego, Filipa Pachlę, wiceprezesa PIIB, Jerzego Strońskiego, honorowego przewodniczącego WOIIB, Aidę Januszkiewicz-Piotrowską, wielkopolskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, Pawła Łukaszewskiego, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dla Miasta Poznania, Piotra Sobczaka, dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania, Bartosza Jarosza, przewodniczącego Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, Krzysztofa Kordela, przewodniczącego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, Magdalenę Sobalik, przewodniczącą Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położonych w Poznaniu, oraz Zenona Kierczyńskiego, prezesa zarządu Wielkopolskiej Izby Budownictwa.
Delegaci wybrali na przewodniczącego zjazdu Andrzeja Piątkowskiego. Zaproponował on do składu prezydium zjazdu jako wiceprzewodniczących – Wojciecha Ratajczaka i Romualda Sztukiewicza, a na funkcję sekretarza – Pawła Michalskiego i Jacka Weissa. Kandydatury zostały przyjęte w głosowaniu jawnym. Do składu prezydium zaproszono Filipa Pachlę.
Przemawia Andrzej Kulesa
Wojciech Jankowiak w swoim wystąpieniu zauważył, że gdy zsumuje swoje zaangażowanie w Dni Inżyniera na Budmie i Wielkopolski Dzień Budowlanych, to liczba spotkań będzie przybliżona do odbytych w związku z tym zjazdem. Pokazuje to intensywną i zażyłą współpracę pomiędzy samorządem województwa wielkopolskiego a izbą wielkopolskich inżynierów budownictwa. Podkreślił rolę inżynierów budownictwa jako grupy elitarnej zawodowo, podejmującej się ogromnej odpowiedzialności za kształt przestrzeni publicznej Wielkopolski. Te działania wymagają wiedzy i odpowiednich kwalifikacji, którymi członkowie izby się wykazują. Życzył delegatom, aby zjazd przyniósł jak najlepsze rezultaty dla całego środowiska inżynierów budownictwa.
Następnie Filip Pachla opowiedział o najważniejszych działaniach podejmowanych przez Krajową Radę PIIB w 2024 r. Poinformował o zaangażowaniu PIIB w działania legislacyjne w zespołach problemowych lub w fazie opiniowania projektów ustaw. Izba podejmuje kampanie medialne, w mediach społecznościowych oraz mediach tradycyjnych. Za duży sukces uznał wynegocjowanie w nowej firmie ubezpieczeniowej lepszej oferty ubezpieczeniowej dla wszystkich członków. Podkreślił rozszerzenie oferty dotyczącej ochrony zdrowia członków i ich rodzin, możliwości korzystania z propozycji aktywności sportowych. Stwierdził, że największym wydarzeniem w 2024 r. było ogromne zaangażowanie się środowiska inżynierów budownictwa w pomoc przy ocenie skutków powodzi, która nawiedziła południową Polskę, i likwidacji szkód materialnych. Życzył wszystkim członkom WOIIB tak dobrej aktywności do końca VI kadencji działania samorządu zawodowego.
Kolejno głos zabrali jeszcze: Jerzy Stroński, Bartosz Jarosz, Krzysztof Kordel i Zenon Kierczyński.
Następnie przystąpiono do części merytorycznej zjazdu. Wybrano komisje zjazdowe oraz zaprezentowano sprawozdania z działalności organów izby.
Delegaci, niemalże jednogłośnie, zatwierdzili sprawozdania i udzielili absolutorium Okręgowej Radzie Wielkopolskiej OIIB. Uchwalono również budżet izby na 2025 r. i zatwierdzono Program działalności WOIIB w 2025 r. Po merytorycznej dyskusji przyjęto dwa wnioski, które skierowano do rozpatrzenia przez OR WOIIB.
Mirosław Praszkowski
Fot. autora
Czytaj także:
Kwietniowe obrady Prezydium KR PIIB