Czy w Polsce mamy szansę na rozwój budownictwa drewnianego na taką skalę jak w Skandynawii, gdzie dom drewniany uchodzi za najlepszy wybór? Zaostrzające się przepisy dotyczące energooszczędności i dążenie do zrównoważonego rozwoju dają technologii przewagę, ale musimy zacząć budować z drewna także obiekty wielkokubaturowe i szpitale. O możliwościach sektora dyskutowano 1–2 kwietnia 2025 r. w trakcie 9. Forum Holzbau Polska.
Polskie domy drewniane nadal buduje się głównie za granicą – jesteśmy trzecim po Estonii i Litwie największym eksporterem prefabrykowanych domów z drewna w UE. Dane wskazują jednak, że krajowy rynek wchodzi w fazę rozwoju.
– Na podstawie liczby obiektów o konstrukcji drewnianej ukończonych w Polsce w latach 2018–2022 można wnioskować, że odsetek nowo wybudowanych budynków mieszkalnych o konstrukcji drewnianej stale wzrasta – w latach 2020 i 2021 nawet o ponad 20% rok do roku. W latach 2022 i 2023 dynamika była mniejsza, jednak nadal dodatnia – mówiła dr Małgorzata Wnorowska z Forestor Communication.
Te optymistyczne wskaźniki rozbudzają apetyt na więcej, lecz aby zwiększyć udział drewna w budownictwie, musi być ono stosowane na znacznie większą skalę niż tylko w realizacji domów jednorodzinnych: od szkół i przedszkoli po centra handlowe, hale sportowe i placówki służby zdrowia.
Drewno wzmacnia poczucie komfortu pacjentów, dlatego do budowania z niego szpitali zachęcał Michael Woodford z pracowni White Arkitekter.
– Połowa budynków państwowej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii była wykonywana przed 1945 r., a 11% w okresie 1975–1984, więc zasób budynków jest stary, a my chcemy, aby te obiekty służyły zdrowiu i były wydajne – powiedział architekt.
Z problemem przestarzałych szpitali, które nie odpowiadają obecnym standardom, będzie musiała zmierzyć się również Polska. Trzeba przygotować się na to i wiele innych wzywań stojących przed współczesnym budownictwem, ucząc się od najlepszych. Okazją jest coroczne spotkanie w Jachrance profesjonalistów budownictwa drewnianego, którzy dzielą się doświadczeniami z placów budów z różnych krajów.
– Skandynawskie podejście do budownictwa drewnianego wiąże się z silnym naciskiem na prefabrykację – mówił Dusan Milutinovic z Acetra. – Nacisk na prefabrykację jest kluczową lekcją dla globalnego przemysłu budowlanego, pokazującą, w jaki sposób zaawansowane techniki produkcyjne mogą sprawić, że budownictwo drewniane będzie szybsze, wydajniejsze i bardziej opłacalne.
Czy każdy budynek można wykonać z drewna? O adaptacji 340-metrowego domu jednorodzinnego, zaprojektowanego w tradycyjnej technologii konstrukcji szkieletowej, opowiedział Marek Stawiarski.
– Dla inwestora kluczowe okazały się czas budowy i energooszczędność – architekt tłumaczył powód adaptacji. – Warto również zwrócić uwagę na ciężar elementów konstrukcyjnych. Elementy stalowe lub betonowe są znacznie cięższe niż ich drewniane zamienniki, co wpływa na większe obciążenia na posadowienia. Może to mieć decydujące znaczenie, zwłaszcza przy budowie na gruntach o ograniczonej nośności.
Uczymy się od krajów, które mają większą tradycję w budowaniu z drewna, ale na 9. Forum Holzbau Polska chwaliliśmy się własnymi sukcesami, takimi jak stacja antarktyczna autorstwa Andrewex Construction, osiedle mieszkaniowe w Afryce studia OMT architects czy Habitat 19 w Zabrzu redefiniujący koncepcję bloku miejskiego i pokazujący, jak może wyglądać budynek mieszkalny w XXI w.
Dwa dni 9. Forum Holzbau Polska wypełniło sześć sesji tematycznych z 19 prelekcjami oraz strefa B2B z 53 wystawcami.
Fot. Bartosz Sudak
Czytaj także:
I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna PSRiBS
Networking Budowlany 3.0 – budujemy relacje w branży budowlanej