W sobotę, 21 lipca, hucznie świętowano rozpoczęcie budowy parku rozrywki Adventure World Warsaw (AWW), największej tego typu inwestycji w Polsce. Park – ogromny, wielotematyczny kompleks rozrywkowy na najwyższym światowym poziomie – powstanie w okolicy Grodziska Mazowieckiego i zajmie powierzchnię ok. 230 ha. Ma być gotowy już za 3 lata. Inwestycję wspierają rząd polski oraz władze lokalne.
Na uroczystości byli obecni m.in. Peter Jan Mulder – prezes AWW, Grzegorz Benedykciński – burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Klaus Betz – prezes firmy Imtech, która została wybrana generalnym wykonawcą inwestycji, a także Roland Mack – prezes zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Rozrywki i Atrakcji, prezes Europa Park i założyciel Mack Rides. Wszyscy podkreślali wyjątkowość inwestycji i ogromny wpływ, jaki wywrze ona na społeczność lokalną, całą Polskę a także ten region Europy.
Dzień wcześniej, podczas konferencji prasowej w Warszawie, zaprezentowano po raz pierwszy trójwymiarowy model kompleksu. Jak powiedział Peter Jan Mulder powstanie tego ośrodka będzie dla Polski absolutnym przełomem, stawiając nasz kraj w jednym rzędzie ze światowymi liderami branży rekreacji i wypoczynku.
“Koncept AWW, którego ważną częścią są lokalne akcenty historyczne i kulturalne, przyczyni się do promowania Polski na świecie i wesprze turystykę przyjazdową jako najchętniej odwiedzane przez turystów miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej, zarazem stanowiąc silny impuls do dalszego rozwoju gospodarczego w regionie” – mówił z kolei Steven Shaiken, Dyrektor Zarządzający i Wykonawczy AWW. – „To inwestycja na skalę dotychczas nieznaną w tej części kontynentu, dzięki której powstaną tysiące nowych miejsc pracy w lokalnym i międzynarodowym przemyśle turystycznym.” – dodał.
Kompleks Adventure World Warsaw zaoferuje gościom ponad 50 różnego rodzaju atrakcji w parku tematycznym, największy w Polsce park wodny oraz emocjonującą strefę rozrywkową z kinami, restauracjami, sklepami, butikami, kawiarniami, pubami i klubami. Na jego terenie znajdą się także dwa hotele tematyczne z ponad 800 pokojami, restauracjami i powierzchniami konferencyjnymi.
Goście przybywający do Adventure World Warsaw, wkroczą na teren kompleksu przez pasaż prowadzący pod budynkiem Hotelu Grand. Pierwszym miejscem, jakie napotkają, będzie Przystań Przygód – tętniący życiem rynek pełen sklepów, restauracji i innych atrakcji. W parku tematycznym będą mogli odwiedzić pięć różnych krain. W każdej, w klimacie mitów i legend, odnajdą różnorodne atrakcje na najwyższym światowym poziomie, w tym imponujące rollercoastery, również wewnątrz budynków, atrakcje wodne, takie jak zjeżdżalnie i baseny ze sztucznymi falami, interaktywne fontanny, przejażdżki łodzią czy karuzele.
Za Przystanią Przygód goście wkroczą do pierwszej krainy – Zaginionego Królestwa, gdzie między innymi odbywać się będą interaktywne show wykorzystujące technologię 5D, a także spektakularne pokazy kaskaderskie. Dalej czeka na nich Baśniowa Polska – miejsce, gdzie wśród tradycyjnej architektury przypominającej warszawską Starówkę, postacie znane z legend i baśni wprowadzą gości w piękno polskiego folkloru. Następna kraina to Laguna Magicznych Stworzeń, która będzie najmłodszą duchem ze wszystkich części parku. Zamieszkiwać ją będą wesołe, mityczne postacie uwielbiające żarty i psikusy, wciągające gości do wspólnej zabawy. W kolejnej Krainie Legend, osadzonej w klimacie starożytnych cywilizacji Majów i Egipcjan, będzie można skorzystać z emocjonujących rollercoasterów i innych atrakcji. Motywem przewodnim ostatniej krainy, zwanej Wyspą Zamkową, będą natomiast rycerze, wiedźmy i smoki, a po atrakcjach w klimacie średniowiecza gości oprowadzać będą m.in. król Artur i czarodziej Merlin.
Do grona podmiotów współtworzących park należą firmy z wieloletnim doświadczeniem w branży tematycznych parków rozrywki, między innymi AGS Architects, Imtech, JoraVision, Tebodin, Vekoma Rides Manufacturing i Hafema. Projektem zajmują się najbardziej znani specjaliści w branży tematycznych parków rozrywki, w tym ponad 100 architektów, producenci atrakcji i konsultanci branżowi m.in. z zakresu sprzedaży i marketingu, HR, finansów, działalności operacyjnej, hoteli czy gastronomii.
Według realnych szacunków liczba gości, którzy odwiedzą wszystkie części parku łącznie (park tematyczny, park wodny, strefę rozrywki i hotele) wyniesie 2,6 mln w pierwszym roku działalności (2015) oraz ponad 4,6 mln po pierwszych 10 latach (2024). Taki wynik będzie możliwy dzięki lokalizacji inwestycji – w centrum Polski, z łatwym dostępem do autostrad A1 i A2, dogodnym dojazdem kolejowym i aż trzema lotniskami w pobliżu – warszawskim Okęciem, łódzkim portem im. W. Reymonta oraz lotniskiem w Modlinie.