W pierwszej połowie czerwca br. rozpoczęto prace nad konstrukcją trzonu budynku A, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii.
21-piętrowa wieża (wys. 90 m) o powierzchni 24 000 m² będzie dominować nad dwoma 7-kondygnacyjnymi budynkami, stojącymi wzdłuż ulic Boya-Żeleńskiego i Puławskiej. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, w celu sprawnej realizacji wieży, liczba osób pracujących na budowie zostanie zwiększona do 600 pracowników. – Podwojenie liczby pracowników pozwoli nam zrealizować konstrukcję budynku A w rekordowym czasie do końca tego roku – tłumaczy Mariusz Dziubiński, Project Manager w firmie Liebrecht & wooD, większościowego inwestora. – Budowa Placu Unii przebiega zgodnie z przyjętym planem. Nie odnotowaliśmy żadnych opóźnień i nadal będziemy utrzymywać sprawne tempo prac.
Z punktu widzenia technicznego, budowa wieży będzie wiązała się z koniecznością systematycznego podnoszenia żurawi obsługujących wieżę (Ż1 i Ż2). Obecnie pracujące na placu budowy żurawie zostały już podniesione o odpowiednio 5 m (Ż1 i Ż2) oraz 7,5 m (Ż5 obsługujący budynek B). – Przy wznoszeniu pięter od +3 do +22, czyli do samego dachu wieży, zastosujemy technologię szalunków ślizgowych opartych o rozwiązania Peri – tłumaczy Tomasz Szopa, kierownik budowy z ramienia firmy Warbud, generalnego wykonawcy inwestycji.
Plac Unii to najwyższej klasy kompleks biurowy połączony z galerią handlową, zlokalizowany w Warszawie na styku Śródmieścia i Mokotowa. Inwestycja składa się z trzech obiektów oferujących łącznie 41 300 m² powierzchni biurowej o standardzie A+. W maju b.r. część biurowa Placu Unii otrzymała prestiżowy certyfikat BREEAM z wysoką oceną „bardzo dobry”, dołączając tym samym do grona najbardziej „zielonych” budynków stolicy. Część handlową Placu Unii stanowi Galeria Miejska oferująca 15 500 m² powierzchni do wynajęcia, spośród której 65% zostało już skomercjalizowane. Plac Unii jest realizowany przez Grupę Liebrecht & wooD (większościowy inwestor – 60%) wspólnie z BBI Development NFI S.A. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na 2013 r.