Jak prawidłowo mocować mechanicznie ocieplenia ETICS?

Artykuł sponsorowany

05.02.2025

Nowe wydawnictwo SSO: „Poradnik mocowania mechanicznego ociepleń ETICS” już do pobrania!

 

Trwałość systemów ociepleń oraz ich bezpieczeństwo eksploatacyjne to jedne z najważniejszych zagadnień, na których skupia się uwaga i działanie ekspertów zrzeszonych w Stowarzyszeniu na Rzecz Systemów Ociepleń. W misję promocji najlepszych praktyk budowlanych wpisuje się najnowsze wydawnictwo SSO „Poradnik mocowania mechanicznego ETICS”.

 

ocieplenia ETICS

 

Choć system ociepleń składa się z różnych warstw i materiałów, w świetle przepisów jest jednym wyrobem budowlanym. Wszystkie jego składowe muszą więc być kompatybilne, współpracujące ze sobą w różnych warunkach i co ważne, przebadane w oferowanym układzie, oraz dopuszczone do zastosowania we właściwy sposób. Tym razem eksperci z Komisji Technicznej SSO wzięli „na warsztat” mocowanie ociepleń i łączniki mechaniczne, opracowując poradnik, będący praktycznym źródłem wiedzy na temat ich doboru i prawidłowego zastosowania w ociepleniach ETICS.

 

— Broszura już na wstępie, w czytelny sposób, w kilku krokach formułuje zasady doboru łączników mechanicznych — wyjaśnia Paweł Gaciek, który przewodniczył grupie roboczej opracowującej poradnik. — W dalszej jej części znajdziemy rozwinięcie i wyjaśnienie najważniejszych aspektów mocowanie mechanicznego systemów ociepleń. Opracowanie kończy opinia zespołu SSO na temat tzw. efektu biedronki na elewacjach. A niezwykle dla nas ważnym podsumowaniem są pozytywne recenzje dwóch wiodących, polskich instytutów posiadających akredytowane laboratoria badawcze będące jednocześnie Jednostkami Oceny Technicznej dla systemów ociepleń ETICS: Instytutu Techniki Budowlanej, oraz Łukasiewicz — Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

 

„Poradnik mocowania mechanicznego ETICS” adresowany jest głównie do wykonawców i inżynierów nadzoru budowy. Wartościowe informacje znajdzie tam jednak również inwestor, który chce ocieplać świadomie i odpowiedzialnie, oraz poszukujący rzetelnych informacji technicznych projektant.

 

— Zdajemy sobie sprawę, jak wielkie znaczenie dla jakości i trwałości ocieplenia ma każda decyzja wykonawcza, dlatego stawiamy na edukację, podpartą solidną wiedzą wyniesioną z ekspertyz, badań naukowych i długoletnich doświadczeń członków SSO zdobytych zarówno w laboratoriach, jak i na placach budowy — dodaje Paweł Gaciek.

 

„Poradnik mocowania mechanicznego ETICS” dostępny jest nieodpłatnie na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń: www.systemyocieplen.pl. W tym samym miejscu pobrać można Kalkulator Łączników SSO — narzędzie umożliwiające obliczanie wymaganej liczby i układu łączników mechanicznych na elewacji, w zależności od ciśnienia wiatru w poszczególnych strefach ściany, znajdujących się w różnym oddaleniu od naroży. Dzięki temu można określić prawidłowe mocowanie mechaniczne termoizolacji w systemach ociepleń ETICS. To oprogramowanie jest autorskim projektem dr inż. Mariusza Gaczka wieloletniego pracownika Politechniki Poznańskiej, przygotowanym z inicjatywy i we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).

 

Bezpieczeństwo użytkowania ociepleń i ich trwałość w znacznej mierze zależne są od poprawnej i powtarzalnej realizacji zadań budowlanych. Potrzebne są więc jasne zasady, według których można postępować przy realizacji ociepleń — to właśnie najważniejsze zadanie wydanego przez SSO poradnika. Choć proces mocowania mechanicznego ETICS znany jest w środowisku ociepleniowym, nie brakuje niestety przykładów błędnych realizacji. Problemy wynikają zarówno z niewłaściwego doboru łączników, jak i nieprawidłowej ich aplikacji. Bywa także, że wątpliwości budzą kwestie dotyczące zasad odbioru zamocowań. Najczęściej jednak dyskusje o problemach toczą się za późno, czyli w trakcie prac, lub co gorsza, już po ich wykonaniu.

 

Istnieje wiele rodzajów łączników mechanicznych określanych popularnie jako „kołki” czy „dyble”, które różnią się miedzy sobą zasadniczo przeznaczeniem oraz jakością, czyli parametrami, za którymi powinny iść odpowiednie, potwierdzane badaniami, dokumenty. Istnieje także kilka sposobów wykonywania ich instalacji. Ocieplenia montuje się przecież do różnych rodzajów podłoży ściennych, wykorzystując materiały termoizolacyjne o zróżnicowanych cechach. Poradnik ma przeprowadzić czytelnika przez ten proces, zwracając uwagę na najważniejsze kwestie, czyli powiązania rodzaju podłoża (ściana), termoizolacji, wielkości obciążeń, z typem łącznika mechanicznego i sposobem jego montażu.

 

Wydawnictwo, już na początku kieruje uwagę czytelnika na zróżnicowanie ociepleń z uwagi na zamocowanie. Przedstawia definicje systemów klejonych i mocowanych mechanicznie, podkreślając wagę poszczególnych technik montażu. W kolejnej części broszury znajduje się schemat blokowy, który w pięciu krokach odkrywa istotę mocowania mechanicznego ETICS. W przystępny, a przy tym wystarczająco szczegółowy sposób, informuje jaki łącznik wybrać i na co, przy tym wyborze, zwrócić uwagę. Kolejne rozdziały to rozwinięcia poszczególnych elementów schematu opatrzone rzeczowymi wyjaśnieniami. Czytelnik znajdzie tu także opis budowy łącznika — jego ważne parametry, cechy, a także wskazanie dokumentacji, na podstawie której łączniki są wprowadzane do obrotu i udostępniane na rynku krajowym. Znaczną uwagę poradnik poświęca także najważniejszym cechom podłoża oraz podstawom formalnym ich określania. Autorzy podają też praktyczne wskazówki, dotyczące nietypowych lub niezdefiniowanych podłoży ściennych, czyli gotowy przepis na testy polowe i ocenę ich wyników.

ocieplenia ETICS

Kolejnym tematem poruszanym w poradniku jest sposób mocowania ze względu na położenie talerzyka względem powierzchni (lica) termoizolacji oraz minimalizowania tzw. mostków termicznych. Z pewnością pomocne będą także wskazówki dotyczące określania długości łączników, precyzyjnie definiujące zasady oraz formułujące prosty wzór do wyliczenia Na szczególną uwagę zasługują dobre praktyki stosowane przy wykonywaniu mocowania wraz z szeregiem praktycznych zaleceń do łatwej i skutecznej realizacji. W opracowaniu zawarto także pokaźną ilość konkretnych przykładów rozmieszczania łączników na płytach. Nie zabrakło informacji dotyczących narzędzi rekomendowanych do wykonywania omawianych prac, w tym tych specjalnie dedykowanych przez producentów zamocowań do osadzania łączników mechanicznych. Opracowanie zamykają zasady odbiorów mocowania mechanicznego, będące również elementem odbioru robót ociepleniowych, oraz wyjaśnienie tzw. efektu biedronki oparte na doświadczeniach zespołu opracowującego.

 

Z autorami poradnika spotkać się będzie można w dniach 8-9 maja w Żninie, podczas XI Międzynarodowej Konferencji ETICS organizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń. Zachęcamy do śledzenia strony www.konferencjaetics.com.pl, na której, już pod koniec lutego, pojawi się agenda wydarzenia oraz ruszy rejestracja na tegoroczną edycję branżowego spotkania.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in