Ekologiczna, wydajna i bezpieczna – nowa propanowa pompa ciepła marki Termet

Artykuł sponsorowany

20.01.2025

Termet Heat Titanium to innowacyjna pompa ciepła skonstruowana i wyprodukowana w Polsce. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i przyjaznego środowisku czynnika chłodniczego R290 (propanu), urządzenie jest wydajne, ekologiczne i bezpieczne. Jego instalacja nie wymaga uprawnień F-gazowych.

 

Renomowany polski producent urządzeń grzewczych Termet S.A. poszerza swoją ofertę pomp ciepła o Termet Heat Titanium. W nowej pompie ciepła powietrze-woda typu monoblok polskiego producenta zastosowano nowoczesny i ekologiczny czynnik chłodniczy R-290 (propan), który pod względem wpływu na środowisko oraz parametrów technicznych wyróżnia się na korzyść na tle innych rozwiązań.

 

 

  1. Właściwości termodynamiczne propanu

Propan (R-290) jest czynnikiem chłodniczym o doskonałych właściwościach termodynamicznych. W porównaniu do innych czynników chłodniczych, takich jak R-410A (wodorofluorowęglowodór – HFC) czy R-32 (difluorometan), propan wyróżniają:

  • wysoka przewodność cieplna – umożliwia szybkie przechwytywanie i przekazywanie ciepła, co przekłada się na wyższą efektywność pompy ciepła;
  • wysoka wydajność energetyczna – propan ma znacznie lepszy niż tradycyjne czynniki chłodnicze współczynnik wydajności energetycznej (COP, Coefficient of Performance), dzięki czemu pompy ciepła z propanem mogą osiągać wyższe współczynniki efektywności przy niższym zużyciu energii elektrycznej;
  • niska temperatura parowania – sprawia, że propan działa efektywnie przy niższych temperaturach wody, co jest korzystne w przypadku systemów grzewczych, które operują w zmiennych warunkach zewnętrznych, jakie panują w Polsce.
  1. Ekologiczność i niski potencjał globalnego ocieplenia (GWP)

Propan to gaz naturalnego pochodzenia, który ma GWP na poziomie 3. Dla porównania GWP czynnika chłodniczego R-410A to aż 2088, co oznacza, że propan jest znacznie mniej szkodliwy dla klimatu. Co ważne, jego stosowanie jest zgodne z międzynarodowymi regulacjami dotyczącymi redukcji emisji gazów cieplarnianych.

 

  1. Bezpieczeństwo

Propan to gaz łatwopalny, dlatego w systemach chłodniczych z jego udziałem stosuje się następujące środki bezpieczeństwa:

  • ograniczenie ilości czynnika chłodniczego – zgodnie z normami, pompy ciepła z propanem muszą być zaprojektowane tak, aby zawierały niewielką ilość czynnika (zwykle poniżej 150 g), co minimalizuje ryzyko pożaru w przypadku wycieku;
  • zabezpieczenia przed wyciekami – pompy ciepła z propanem są wyposażone w detektory gazu oraz zawory zabezpieczające, które automatycznie zamykają obieg w przypadku wykrycia wycieku czynnika;
  • wentylacja – pompy ciepła z propanem są projektowane z myślą o wentylacji, co pozwala na bezpieczne rozpraszanie ewentualnych wycieków gazu. W pomieszczeniach, w których zainstalowane są pompy, należy zapewnić odpowiednią wentylację, aby uniknąć gromadzenia się gazu w przypadku wycieku.

W pompie ciepła Termet Heat Titanium bezpieczeństwo w razie wycieku propanu zapewnia specjalna funkcja ProTect.

 

  1. Zgodność z normami i przepisami

Propanowe pompy ciepła muszą spełniać liczne normy i przepisy, które zapewniają ich bezpieczeństwo i efektywność:

  • EN 378 – polska norma dotycząca bezpieczeństwa i użytkowania urządzeń chłodniczych, w tym urządzeń wykorzystujących łatwopalne czynniki chłodnicze,
  • ISO 5149 – międzynarodowa norma dotycząca projektowania systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych, która uwzględnia przepisy bezpieczeństwa dla substancji łatwopalnych.
  1. Wydajność COP i SCOP

Propanowe pompy ciepła mogą osiągać wyższe współczynniki wydajności energetycznej (COP i uśredniony SCOP – Seasonal Coefficient of Performance), co oznacza, że zużywają mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych pomp ciepła. COP propanowej pompy ciepła Termet Heat Titanium wynosi powyżej 4,0, co oznacza, że na każdą jednostkę zużytej energii elektrycznej generowane są przynajmniej cztery jednostki ciepła.

  1. Zastosowania w różnych systemach

Propanowe pompy ciepła są bardzo uniwersalne i mogą być wykorzystywane do:

  • ogrzewania budynków – w tym w systemach ogrzewania podłogowego, grzejnikowych i innych systemach niskotemperaturowych;
  • podgrzewania wody użytkowej – efektywne wytwarzanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) w instalacjach domowych i przemysłowych;
  • chłodzenie – w systemach klimatyzacyjnych lub chłodniczych, gdzie propan może działać jako czynnik chłodniczy w procesie wymiany ciepła.

Termet Heat Titanium w standardzie ma obsługę trzech obiegów grzewczych i zasobnika c.w.u., co umożliwia łączenie różnych zastosowań. Pompa ta może być wykorzystywana zarówno w nowych instalacjach, jak i przy modernizacji istniejących systemów grzewczych.

 

  1. Długoterminowa trwałość i niskie wymagania konserwacyjne

Pompy ciepła z propanem są generalnie mniej wymagające pod względem konserwacji, ponieważ propan ma mniejszą niż inne czynniki chłodnicze skłonność do tworzenia osadów w systemie. Dzięki temu urządzenia mogą mieć dłuższą żywotność, co przekłada się na niższe koszty utrzymania.

Na wysoką niezawodność i trwałość Termet Heat Titanium dodatkowo wpływa zastosowanie dedykowanej do pomp ciepła inwerterowej sprężarki typu scroll, która zapewnia długotrwałe utrzymanie temperatury skraplania na wysokim poziomie (80 st. C) oraz bezawaryjność.

 

Termet Heat Titanium – zaawansowane technologie i polska jakość

Innowacyjna konstrukcja pompy Termet Heat Titanium zapewnia wysoką sprawność (spełnia wymogi Dyrektywy Efektywności Energetycznej – ERP), a co za tym idzie niskie koszty eksploatacji, a także bezpieczeństwo użytkowania oraz łatwość montażu. Dzięki zastosowaniu jako czynnika chłodniczego propanu, do jej instalacji nie są wymagane uprawnienia F-gazowe, a samego urządzenia nie trzeba rejestrować w Centralnym Rejestrze Operatorów.

 

Wszystkie etapy prac nad nowym urządzeniem – od projektu, przez konstrukcję, aż po produkcję – zostały zrealizowane w zakładzie Termet w Świebodzicach. Kompleksowe testy w laboratoriach firmy potwierdziły niezawodność pompy w ekstremalnych warunkach pogodowych, a badania w niezależnych jednostkach akredytowanych poświadczają, że spełnia ona wymogi programu Czyste Powietrze – pompa została wpisana na listę ZUM.

 

Pierwszy dostępny na rynku model pompy Termet Heat Titanium ma moc 8 kW, ale producent zapowiada już wprowadzenie do oferty urządzeń o większych mocach – 12, 15 i 18 kW. Propanowa pompa ciepła to kolejne z serii nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań grzewczych marki Termet bazujących na OZE.

 

Termet konsekwentnie rozwija serię stworzonych do współpracy z pompami ciepła grupę urządzeń Expert Line, które ułatwiają prawidłową konfigurację i montaż instalacji. Wszystkie elementy linii zaprojektowano i przetestowano pod kątem współpracy z konkretnymi modelami pomp, aby zapewnić optymalną pracę systemu, również w przypadku instalacji hybrydowych łączących pompy ciepła z fotowoltaiką i gazowym kotłem kondensacyjnym jako źródłem szczytowym.

 

W skład Expert Line wchodzą:

  • Pompy ciepła monoblok z serii Termet Heat Titanium, Platinum i Gold,
  • Moduły hydrauliczny T-BOX,
  • Moduły hydrauliczny T-BLOCK (z wbudowanym zasobnikiem),
  • Extra Power (gazowe szczytowe źródło ciepła dla pomp),
  • Bufory c.o. Termet Energy (dedykowane do pomp ciepła),
  • Zasobniki c.w.u. Termet Aqua (dedykowane do pomp ciepła).

 

 

Termet Heat Titanium, wraz z pozostałymi urządzeniami Expert Line, to kolejny krok Termet S.A. ku zapewnieniu użytkownikom efektywnych, ekonomicznych i przyjaznych dla środowiska systemów grzewczych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i lokalnych warunków. Aby ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia, Termet stworzył program doboru pomp ciepła – prosty kalkulator, który po wprowadzeniu podstawowych danych budynku zaproponuje konkretny model pompy, a także pojemność bufora i zasobnika c.w.u.

 

Wraz z rosnącym naciskiem na zmniejszenie emisji CO₂ oraz zastosowanie bardziej ekologicznych technologii, propan staje się coraz bardziej popularnym wyborem w różnych gałęziach przemysłu. Propanowe pompy ciepła to ekologiczne, efektywne energetycznie i kosztowo rozwiązanie korzystne zarówno dla użytkowników, jak i środowiska. Ich wysoka wydajność, znikomy wpływ na środowisko oraz bezpieczeństwo sprawiają, że stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych pomp ciepła.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in