Jak zagwarantować odpowiednią jakość prac przy wykonywaniu hydroizolacji obiektów inżynieryjnych z zastosowaniem rolowych materiałów bitumicznych?
Podczas aplikacji asfaltowych pap zgrzewalnych istotnych jest kilka parametrów: temperatura i jej rozkład na całej zgrzewanej powierzchni, szybkość zgrzewania czy też siła docisku papy do podłoża w trakcie zgrzewania. Niemożność utrzymania i kontrolowania tych parametrów jest jedną z przyczyn wadliwie wykonanej hydroizolacji.
Powszechnie stosowaną metodą aplikacji jest montaż ręczny – efekt pracy zależy wtedy od kwalifikacji pracownika i jego staranności. Znacznie pewniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem przy układaniu hydroizolacji na dużych powierzchniach będzie więc aplikacja automatyczna z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń. Firma Soprema, wychodząc naprzeciw wymaganiom i oczekiwanion rynku, oferuje do tego celu samojezdne automatyczne urządzenia MACADEN i MINI MACADEN. Pozwalają one w pełni kontrolować wszystkie istotne parametry aplikacji pap. Zapewniają równomierne grzanie zarówno podłoża, jak i papy. Utrzymują stały i równomierny docisk materiału do podłoża. Umożliwiają płynną regulację tempa prac. Zestaw sensorów i czujników pozwala na w pełni automatyczną kontrolę wielkości zakładów, prostoliniowości aplikacji oraz na układanie hydroizolacji na łukach, bez konieczności stosowania krótkich rolek. Trzy-, czterosobowa ekipa jest w stanie ułożyć dziennie do 1000 m² hydroizolacji, przy czym jakość robót zdecydowanie przewyższa ręczny montaż.
Dariusz Stefaniak
kierownik działu technicznego Soprema Polska