26 listopada 2024 r. weszła w życie Ustawa z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1717).
Ustawa wprowadziła dalsze usprawnienie procedur związanych z usuwaniem skutków powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 r.
Wprowadzono szereg zmian w ustawie z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1190 ze zm.).
Zwolniono remont uszkodzonych w wyniku działania żywiołu obiektów budowlanych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. W przypadku remontu obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków lub położonych na obszarach wpisanych do rejestru zabytków konieczne będzie zgłoszenie właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
>> Bezpieczeństwo budowli hydrotechnicznych piętrzących wodę
>> Stan budowli piętrzących w Polsce
>> Wody deszczowe w kontekście rozwoju terenów zurbanizowanych
Fot. stock.adobe.com – Christian
Usprawniono procedurę rozbiórki obiektów budowlanych uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.
Z obowiązku uzyskania pozwolenia na rozbiórkę oraz dokonania zgłoszenia zwolniono rozbiórkę:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych nieobjętych formami ochrony konserwatorskiej, o których mowa w art. 7 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1292);
- budynków i budowli nieobjętych formami ochrony konserwatorskiej, o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości.
Jednocześnie o przystąpieniu do rozbiórki ww. obiektów budowlanych inwestor będzie zobowiązany poinformować organ administracji architektoniczno-budowlanej w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia robót. Uproszczono zasady odbudowy uszkodzonych w wyniku działania żywiołu obiektów budowlanych. Nowelizacja rozszerzyła przypadki zwolnienia z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia, o odbudowę obiektów budowlanych o kubaturze nie większej niż 2000 m3 (bez względu na ich wysokość). Jednak w takim przypadku, jeżeli obiekt będzie miał kubaturę nie większą 2000 m3 i większą niż 1000 m3 lub gdy obiekt o kubaturze nie większej niż 1000 m3 będzie wyższy niż 12 m nad poziomem terenu, do zgłoszenia odbudowy będzie konieczne załączenie, zamiast szkiców i rysunków, projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego.
Zmieniono organ właściwy do przyjmowania zawiadomień o zakończeniu budowy i wniosków o wydanie pozwolenia na użytkowanie odbudowanego obiektu. Organem właściwym w tym zakresie jest obecnie organ nadzoru budowlanego, a nie jak dotychczas organ administracji architektoniczno-budowlanej.
Wprowadzono zmiany przewidujące, że do odbudowy dróg publicznych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu nie stosuje się przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7
Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.), które uniemożliwiłyby odtworzenie drogi publicznej o wymiarach drogi zniszczonej lub uszkodzonej w dotychczasowym przebiegu. Umożliwiono składanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień oraz innych dokumentów do organów administracji publicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Wyłączono stosowanie przepisów o katastrofach budowlanych w stosunku do obiektów budowlanych uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, z wyjątkiem budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych.
Opracowała Aneta Malan-Wijata