22 listopada 2024 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2024 r. poz. 1716).
Nowelizacja dotyczy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 822).
Zmiana polega na wprowadzeniu obowiązku stosowania urządzeń wykrywających zagrożenia związane z pożarem lub uwolnieniem tlenku węgla (czadu).
>> Czym są i co wyróżnia nowoczesne sygnalizatory pożarowe?
>> Co warto wiedzieć o biernych zabezpieczeniach przeciwpożarowych
Fot. stock.adobe.com – Emanuel
Automatyczne czujki dymu będą wymagane:
- w lokalach mieszkalnych – istniejących od 1 stycznia 2030 i nowych po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia;
- w pomieszczeniach i lokalach mieszkalnych, w których świadczone są usługi hotelarskie – istniejących od 30 czerwca 2026 i nowych po pływie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Czujki dymu nie będą wymagane w przypadku ochrony ww. pomieszczeń mieszkalnych przez system sygnalizacji pożarowej lub stałe samoczynne urządzenie gaśnicze.
>> Drzwi przeciwpożarowe – normy, konstrukcja, klasy odporności ogniowej
>>> Uzgadnianie projektów w zakresie ochrony przeciwpożarowej
Automatyczne czujki tlenku węgla będą wymagane w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:
- w lokalach mieszkalnych – istniejących od 1 stycznia 2030 i nowych po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia;
- w lokalach użytkowych przeznaczonych na pobyt ludzi – istniejących od 30 czerwca 2026 i nowych po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Z obowiązku instalowania czujek czadu zostały wyłączone przypadki, gdy proces spalania odbywa się w urządzeniu z zamkniętą komorą spalania, a także gdy spalanie ma miejsce w zasilanym paliwem gazowym urządzeniu przeznaczonym do przygotowania posiłków.
Nowelizacja wprowadziła też obowiązek odpowiedniego oznaczenia miejsc połączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem w wielkopowierzchniowych budynkach handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych. Wymóg ten dotyczy przypadków, gdy ściany zewnętrzne lub dach co najmniej jednej strefy pożarowej nie są wykonane z materiałów niepalnych lub w co najmniej jednej strefie pożarowej gęstość obciążenia ogniowego przekracza 1000 MJ/m. Sposób oznaczenia tych miejsc został określony w załączniku do rozporządzenia. Przepisy dopuszczają możliwość ich oznaczenia również w inny sposób uzgodniony z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej.
Rozporządzenie weszło w życie 23 grudnia 2024 r.
Opracowała Aneta Malan-Wijata