Dachy płaskie we współpracy z nowymi technologiami, czyli izolacja pod instalacje fotowoltaiczne

Artykuł sponsorowany

18.12.2024

Dachy płaskie w ostatnich kilku latach zyskały nowe funkcje i stały się miejscem montażu nowoczesnych, użytecznych instalacji, takich jak systemy fotowoltaiczne. Wykorzystanie tej powierzchni wymaga jednak właściwej izolacji, która z powodzeniem będzie zmagać się ze zwiększonymi obciążeniami, zachowując przy tym doskonałą efektywność termiczną oraz trwałość. Dodatkowe konstrukcje na dachach płaskich sprawiają, że ocieplenie musi oferować coś więcej niż wyłącznie właściwości termoizolacyjne. Wytrzymałość na ściskanie i ochrona przed odkształceniami – oto oczekiwania stawiane wobec izolacji w takich okolicznościach. Odpowiedzią na nie są płyty z wełny kamiennej PAROC Premo 90. Idealnie spełnią one rolę “podłoża” pod panele fotowoltaiczne, ale nie tylko – z naciskiem ze strony innych obciążeń również poradzą sobie bez zarzutu. Warto nadmienić, że płyty te, w połączeniu z PAROC ROS 40, tworzą system izolacyjny o nazwie PAROC Solar.

 

Izolacja dachu pod panele słoneczne

Fot. adobe.stock.com

 

Montaż paneli słonecznych na płaskim dachu oznacza konieczność uwzględnienia dodatkowych obciążeń, związanych z wagą samej fotowoltaiki oraz konstrukcji montażowej. Przeciętna instalacja o mocy 5 kW stanowi ciężar rzędu 400 kg, a to wymaga od dachu nie tylko odpowiedniej nośności, ale także ochrony przed wpływem wilgoci. W takich przypadkach świetnie sprawdzi się wełna kamienna – materiał wytrzymały, dobrze przystosowany do skutecznego zabezpieczenia cieplnego. Dzięki paroprzepuszczalności i odporności na nasiąkanie pomaga on zapobiegać zawilgoceniu w strukturze dachu, co czyni go idealnym wyborem dla konstrukcji z instalacją fotowoltaiczną. Dobrze dobrana izolacja dachu płaskiego nie tylko zabezpiecza dach przed obciążeniami, ale także przyczynia się do długotrwałej ochrony przed zmienną, niekiedy bardzo uporczywą i kapryśną aurą.

 

Fotowoltaika na dachu płaskim

Fot. adobe.stock.com

Korzyści? Wyższa efektywność energetyczna budynku to nie wszystko

Izolacja dachu płaskiego PAROC Premo 90 to zaawansowane rozwiązanie stworzone z myślą o najbardziej wymagających konstrukcjach dachowych. Stosowanie go przyczynia się do uzyskania trwałości i energooszczędności budynku. Ponadprzeciętne parametry termoizolacyjne produktu skutecznie ograniczają straty ciepła, przekładając się bezpośrednio na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz wsparcie w osiągnięciu wyższej efektywności energetycznej. Dzięki wyjątkowej wytrzymałości na obciążenia (np. fotowoltaikę na dachu) i ochronie przed odkształceniami oraz pozostałymi defektami, PAROC Premo 90 zapewnia ponadprzeciętną stabilność dachu, nawet przy intensywnym użytkowaniu.

 

Produkt PAROC Premo 90 odpowiada najwyższym europejskim normom bezpieczeństwa, co zostało potwierdzone licznymi certyfikatami oraz przeprowadzonymi badaniami. Jego uwzględnienie w projekcie budowlanym znacząco zwiększa poziom ochrony nieruchomości. Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków publicznych, takich jak szkoły, szpitale i obiekty przemysłowe – podkreśla Łukasz Kondracki, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.

 

Aby ułatwić pracę projektantom, PAROC udostępnia szczegółowe rysunki CAD dla izolacji dachów płaskich. Można je pobrać bezpośrednio ze strony internetowej firmy. Te zasoby to nieoceniona pomoc dla profesjonalistów, pozwalająca na precyzyjne wkomponowanie izolacji w projekt. Rysunki CAD są idealnym narzędziem dla architektów i inżynierów chcących z łatwością tworzyć projekty z wykorzystaniem zaawansowanej izolacji pod fotowoltaikę na dachu bądź inne konstrukcje generujące ucisk na górną strukturę obiektu. Korzystanie z tych materiałów na co dzień pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale także podnieść jakość i efektywność realizacji każdego projektu budowlanego.

Fotowoltaika na dach

Fot. Paroc

Uzyskaj niezawodność, której potrzebujesz

Z PAROC Premo 90 dachy płaskie stają się przestrzenią, na której nowoczesne technologie, takie jak fotowoltaika, mogą działać bez obaw o stabilność i trwałość nieruchomości. Ta innowacyjna izolacja dachu płaskiego przekłada się na jego wytrzymałość oraz doskonałą wydajność cieplną, co pozwala projektować obiekty gotowe na wyzwania – te obecne, jak i te, które mogą pojawić się w przyszłości. Wybierz PAROC Premo 90 – rozwiązanie, które definiuje standardy w izolacji i daje pełną swobodę wykonywania najbardziej wymagających projektów.

 

>>> Za kulisami projektu 7R City Park Gdańsk South II – nowoczesne ocieplenie dachu płaskiego o dużej powierzchni

>>> Ocieplenie elewacji wentylowanej w konstrukcji szkieletowej: najczęstsze błędy i jak im zapobiec

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in