Za nami VI edycja konferencji Forum Ekspertów – ponad 250 zarejestrowanych gości, 10 merytorycznych i ciekawych prelekcji, dwa panele dyskusyjne z udziałem charyzmatycznych ekspertów, a także Złote Kompasy przyznane w uznaniu za innowacyjne inwestycje.
Organizowana przez Kompas Inwestycji konferencja Forum Ekspertów odbyła się 23 października 2024 r. w hotelu Golden Tulip Warsaw Centre w Warszawie. W panelu dyskusyjnym „Puls inwestycji” rozmowa dotyczyła m.in. specustawy lex deweloper w praktyce i kluczowych wyzwań dla branży nieruchomości.
– Staramy się mierzyć z niepewnością rynkową. Dużo jest niewiadomych – jedną z nich są dopłaty do kredytów na mieszkanie, kolejna to plan miejscowy. Jego przygotowanie formalnie się rozpoczęło, podobno ma być gotowy w połowie 2026 r. – powiedziała Anna Watkowska, członkini zarządu OKAM City.
W kontekście inwestycji wielofunkcyjnych po raz kolejny wybrzmiały problemy z uzyskaniem decyzji administracyjnych.
– Procedury administracyjne są szalenie ważne, aby wspaniałe koncepty, które planujemy, były realizowane w miarę szybko – zaznaczył Dawid Wrona, członek zarządu, chief operating officer w Archicom.
– Ogromnym problemem jest nawarstwianie się procesów administracyjnych, co w pewnym momencie prowadzi do tego, że zaczyna nam brakować ludzi do pracy, a inwestorzy mają pretensje, że nie wywiązujemy się ze swoich zadań. Dla nas, architektów, jest to bardzo kłopotliwy proces – podkreślił Rafał Pamuła, architekt z pracowni APA Wojciechowski Architekci.
W panelu „ESG jako stymulacja zrównoważonego rozwoju” dyskusja koncentrowała się wokół tematów związanych z proekologicznym budownictwem.
– ESG pomaga w tworzeniu lepszych miejsc pracy, ponieważ opisuje na przykład łańcuchy dostaw czy podział płci pracowników, a więc odnosi się do tego, jak funkcjonuje dana organizacja, co będzie miało przełożenie na jej lepsze działanie – przekonywał Łukasz Wieruszewski, dyrektor ds. rozwoju, Atlas Ward.
– Pamiętajmy, że od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być bezemisyjne, co na pewno będzie ważnym czynnikiem wpływającym na rynek. To są budynki o wysokiej charakterystyce energetycznej, które zużywaną energię muszą pozyskiwać na miejscu bądź kupować od spółdzielni energetycznych działających w zakresie OZE, lub pozyskiwać z niskoemisyjnych systemowych źródeł ciepła. To dziś – biorąc pod uwagę polski miks energetyczny – wydaje się nie do osiągnięcia. I tu zaczynają się przysłowiowe schody – powiedziała Alicja Kuczera, dyrektorka zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Po raz kolejny podczas Forum Ekspertów 2024 zostały wręczone Złote Kompasy honorujące innowacyjne i zrównoważone projekty w branży budowlanej. W kategorii inwestycja mieszkaniowa zwyciężyło Osiedle Lizbońska w Warszawie (Grupo Lar Polska/Develia, projekt: JEMS Architekci), w kategorii biurowej – VIBE (Ghelamco, projekt: PIG Architekci), natomiast w logistyce – 7R Park Wrocław West II. Nagrodzoną inwestycją wielofunkcyjną są gdańskie Żurawie (YIT Development, projekt: Latergrupa Architekci i Rainer Mahlamäki), w kategorii rewitalizacja zwyciężył Arche Klasztor Wrocław, zaś w sektorze budownictwa publicznego – Muzeum Wojska Polskiego (projekt: WXCA). Redakcja portalu Kompas Inwestycji przyznała również wyróżnienie dla Ronson Development za realizację osiedla Nova Królikarnia.
Partnerami głównymi wydarzenia byli: obchodząca 30-lecie działalności firma Hunnebeck Polska, która zaprezentowała podesty wiszące QuikDeck, oraz WPBM „Mój Dom” S.A. MD Prefabrykacja, która przedstawiła aspekty stosowania nowoczesnej prefabrykacji betonowej.
Fot. Kompas Inwestycji
Czytaj także:
30-lecie KAPE – Konferencja „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy”
Zaufaj inżynierowi – buduj z pewnością