Jak odróżnić antresolę od kondygnacji?

29.10.2024

Niejednokrotnie zdarza się, że powierzchnia antresoli praktycznie odpowiada powierzchni pomieszczenia, nad którym się znajduje, albo została zaprojektowana nad kilkoma pomieszczeniami o różnych funkcjach użytkowych. Czy taki sposób zaprojektowania lub wykonania antresoli jest prawidłowy w świetle obowiązujących przepisów prawa?

 

Ostatnio powszechnym zjawiskiem staje się projektowanie i wykonywanie antresol w budynkach lub lokalach mieszkalnych. W zdecydowanej większości wypadków celem takich działań jest powiększenie powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Dzięki zaprojektowaniu antresoli właściciel uzyskuje dodatkową przestrzeń, znajdującą się zarówno pod antresolą, jak i na niej samej, i może ją zagospodarować według własnych potrzeb, co jest szczególnie korzystne w przypadku małych mieszkań. Z samego charakteru antresoli wynika bowiem, że stanowi ona pomieszczenie przeznaczone do pracy, nauki i innych celów (np. wypoczynkowych, rekreacyjnych). Z tego też powodu, zgodnie z § 72 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1] (dalej jako: WT), antresola powinna mieć wysokość w świetle nie mniejszą niż 2,2 m.

 

antresola

Fot. © Iriana Shiyan – stock.adobe.com

 

>>> Kolejne zmiany w przepisach o budynkach i ich usytuowaniu

>>> Pojęcie kondygnacji w prawie budowlanym

Definicja antresoli

W myśl § 3 pkt 19 WT antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona. Za antresolę należy więc uznać przestrzeń, która:

  • stanowi górną część kondygnacji lub pomieszczenia,
  • znajduje się nad przedzielającym tę kondygnację lub pomieszczenie stropem pośrednim,
  • ma powierzchnię mniejszą od powierzchni kondygnacji lub pomieszczenia,
  • nie jest zamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona,
  • przeznaczona jest na pobyt ludzi,
  • ma wysokość nie mniejszą niż 2,2 m w świetle.

Jednocześnie na podstawie przywołanej definicji przyjęło się wyróżniać antresolę kondygnacji oraz antresolę pomieszczenia.

W praktyce stosowania przepisów prawa budowlanego, w szczególności na etapie oceny rozwiązań przyjętych w projekcie budowlanym przez organy administracji architektoniczno-budowlanej albo na etapie odbioru zrealizowanych robót budowlanych przez organy nadzoru budowlanego, niejednokrotnie pojawia się problem odróżnienia kondygnacji od antresoli kondygnacji albo antresoli pomieszczenia.

 

W dalszej części artykułu:

Antresola kondygnacji vs. antresola pomieszczenia

Antresola vs. kondygnacja

Propozycja zmian definicji antresoli

 

Cały artykuł dostępny jest w numerze 10/2024 miesięcznika „Inżynier Budownictwa”.

 

 

Maciej Harasimowicz
radca prawny, SWK Legal Sebzda-Załuska, Wójcik, Kamińska Radcowie Prawni

 

 

 

 

Literatura
1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1225 ze zm.).

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in