O standardach BIM

24.05.2024

W siedzibie głównej PIIB w Warszawie 15 maja 2024 r. zorganizowane zostało otwarte spotkanie, podczas którego członkowie samorządu zawodowego inżynierów budownictwa rozmawiali z przedstawicielami organizacji i firm działających w obszarze BIM, a także reprezentantami wyższych uczelni technicznych. Podjęty dialog ma na celu uporządkowanie kwestii związanych z wdrażaniem i stosowaniem cyfrowych narzędzi na polskim rynku.

 

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach otwartego posiedzenia Zespołu ds. BIM działającego przy Komisji ds. Cyfryzacji Krajowej Rady PIIB. Zebranych w imieniu władz izby powitał Tomasz Piotrowski, sekretarz Krajowej Rady PIIB i przewodniczący Komisji ds. Cyfryzacji. Wśród zaproszonych gości byli: Robert Szczepaniak i Maciej Dejer, wiceprezesi zarządu Stowarzyszenia Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie, Dariusz Kasznia, prezes zarządu Fundacji Europejskie Centrum Certyfikacji BIM, Aleksander Szerner, prezes zarządu Stowarzyszenia BIM.
W pierwszej części spotkania podpisano porozumienia pomiędzy Polską Izbą Inżynierów Budownictwa a tymi organizacjami celem zacieśnienia współpracy w zakresie przedsięwzięć i projektów w ramach wdrażania BIM w Polsce.

– Polska Izba Inżynierów Budownictwa jako organizacja, której leżą na sercu kompetencje i interesy zawodowe inżynierów budownictwa, włącza się we wszelkie działania związane z BIM-em i wdrożeniem tej metodyki w Polsce. Jesteśmy otwarci na podpisanie podobnych porozumień z szerokim gronem interesariuszy BIM-u w naszym kraju, ponieważ chcemy wspólnie pracować na rzecz jego wdrożenia – podkreślił Tomasz Piotrowski.

 

Tomasz Piotrowski, Aleksander Szerner

 

 

W obradach uczestniczyli również: Paulina Magdzicka-Półtorak (Stowarzyszenie buildingSMART), Bohdan Biś Lisowski (SARP), Dawid Fedko (Mostostal Warszawa), Jacek Magiera (Politechnika Krakowska), Arkadiusz Mackiewicz i Tomasz Białek (PROCAD), Piotr Trusiewicz (BIM Ally Sp. z o.o.), Wiktor Piwkowski (PZITB), Rafał Pluciński (Izba Architektów RP).
Zgodnie z agendą przyjęty został porządek posiedzenia oraz protokół z obrad, które odbyły się 18 kwietnia 2024 r. Następnie członkowie Zespołu ds. BIM oraz zaproszeni goście długo dyskutowali na temat bieżących spraw związanych z rozwojem technologii cyfrowych i ich stosowaniem.

– Tematy, które będziemy poruszać, są bardzo rozległe, dlatego podzieliliśmy nasz panel dyskusyjny na trzy części. Spotykamy się w tak szerokim gronie po raz pierwszy. Bardzo liczę na to, że w toku obrad wspólnie wypracujemy kierunek i plan dalszego działania na rzecz BIM-u w Polsce. Polska Izba Inżynierów Budownictwa nie jest organem ustawodawczym, możemy jednak zgłaszać inicjatywy w imieniu wszystkich naszych członków i działać na ich rzecz na różnych polach. Wierzę, że wiele z tych inicjatyw ma kluczowe znaczenie dla firm i organizacji związanych z budownictwem, dlatego rozpoczynamy dialog na temat BIM-u w tak licznym gronie – powiedziała Elwira Korszla, przewodnicząca Zespołu ds. BIM, otwierając dyskusję.

 

Spotkanie dotyczące wdrażania BIM odbyło się w głównej sali obrad w siedzibie PIIB w Warszawie

 

 

Przedmiotem rozmów były następujące zagadnienia:

  • edukacja i podnoszenie kwalifikacji w zakresie BIM w Polsce,
  • określenie wymagań dla kluczowych stanowisk w projekcie prowadzonym w metodyce BIM,
  • konieczność uporządkowania kwestii potwierdzania kwalifikacji osób na tych stanowiskach.

Zebrani wielokrotnie podkreślali, że doprecyzowanie zakresu kompetencji dla poszczególnych ról BIM, a także stworzenie opisów i definicji byłoby bardzo pomocne w procesach związanych z zamówieniami publicznymi, a także rekrutacją.
Ponieważ cyfrowe narzędzia związane z metodyką BIM są obecne na polskim rynku dopiero od ok. 12 lat, nie wszyscy uczestnicy procesu budowlanego mają świadomość, że dzięki nim można optymalizować procesy – działać efektywniej, wydajniej, szybciej (a co za tym idzie – taniej), a także zarządzać
informacją o budynku w kolejnych dekadach jego istnienia. Z drugiej strony osoby, które chcą się rozwijać w tym kierunku, nie zawsze wiedzą, skąd czerpać fachową wiedzę. Interdyscyplinarne kierunki o tej tematyce, tworzone na polskich uczelniach, nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem studentów, jak początkowo zakładano. Czy w tej sytuacji wprowadzenie obowiązkowych elementów BIM do przedmiotów technicznych na wielu poziomach edukacji (np. w technikach) byłoby bardziej zasadne i zapewniłoby coroczny dopływ dobrze wykształconych menedżerów/koordynatorów/liderów BIM czy twórców modeli BIM na polskim rynku?

 

Tomasz Piotrowski, Maciej Dejer, Robert Szczepaniak

 

Ustalono, że bardzo ważną kwestią jest uświadomienie inżynierom konieczności podnoszenia kwalifikacji zawodowych związanych z cyfryzacją budownictwa, której częścią jest metodyka BIM. Mogłoby się to odbyć poprzez zbudowanie w ramach PIIB cyklu szkoleniowego z rozróżnieniem poziomu zaawansowania uczestników, typu kursów (podział na szkolenia teoretyczne i interakcyjne, związane z pogłębianiem umiejętności obsługi różnych programów wykorzystywanych przy cyfryzacji).
Kolejną kwestią poruszaną w dyskusji było określenie weryfikacji kompetencji zarówno absolwentów, jak i osób poszerzających swoją wiedzę w ramach studiów
podyplomowych czy szkoleń komercyjnych. Czy w takiej sytuacji bardziej zasadny byłby ogólnopolski egzamin, dzięki któremu można by było uzyskać uznawany przez wszystkie firmy i organizacje certyfikat? Czy weryfikacji kompetencji mogłyby dokonywać akredytowane i nadzorowane przez właściwe ministerstwo firmy szkoleniowe? Bez względu na wybór formy weryfikacji kompetencji niezbędne byłoby, aby wpisywał się w System Certyfikacji Europejskiej. Członkowie Zespołu ds. BIM oraz zaproszeni goście debatowali również na temat tego, jak przeciwdziałać ograniczaniu określania kompetencji BIM przez podmioty zorientowane rynkowo na jedną technologię.

 

Tomasz Piotrowski, Dariusz Kasznia

 

W toku dyskusji wielokrotnie nawiązywano do wydanego w 2020 r. podręcznika „BIM Standard PL”, który powstał pod patronatem PZPB, PZITB i SARP przy współudziale firm generalnego wykonawstwa: Skanska, Budimex, Warbud, PORR oraz ekspertów Fundacji ECCBIM. Jak zaznaczono, ten dokument spełnił swoją rolę, ale potrzeba kolejnych regulacji i standardów.
Jednomyślnie ustalono, że PIIB, współdziałając z IARP, przy udziale stowarzyszeń, fundacji, reprezentantów studiów wyższych oraz firm szkolących, powinna koordynować prace nad podnoszonymi na spotkaniu kwestiami w celu wypracowania wspólnych standardów i reprezentować środowisko na szczeblu ministerialnym.

 

Joanna Karwat

 

Fot. autorki

 

Przeczytaj też:

Posiedzenie Komisji Prawno-Regulaminowej Krajowej Rady PIIB

Relacja z posiedzenia Krajowej Rady PIIB

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in