Wielu włodarzy zarządzających nieruchomościami zastanawia się nad celowością termoizolacji stropów piwnicznych. Niektórzy decydują się na docieplenie ścian fundamentowych, inni ten problem bagatelizują. Wystarczy jednak zapytać mieszkańców w budynkach, gdzie docieplono stropy piwnic.
Robić czy nie robić?
Wielu włodarzy zarządzających nieruchomościami zastanawia się nad celowością termoizolacji stropów piwnicznych. Niektórzy decydują się na docieplenie ścian fundamentowych, inni ten problem bagatelizują.
Wystarczy jednak zapytać mieszkańców w budynkach, gdzie docieplono stropy piwnic. Komfort życia w mieszkaniach nad piwnicami zdecydowanie się poprawił, przyczyniając się jednocześnie do znaczących oszczędności w kosztach ogrzewania. Temperatura przy podłodze w lokalach mieszkalnych najniższej kondygnacji wzrasta z 15–16ºC do 20–21ºC.
Jak to zrobić?
Na rynku dostępnych jest kilka systemów dociepleń, nadających się do wykonania izolacji stropów piwnicznych, przy czym ilość instalacji poprowadzonych pod sufitem, nierówności stropów czy chociażby wielkość pomieszczeń powoduje, iż jedne nadają się do tego typu zastosowań lepiej, a inne gorzej.
Systemy płytowe oparte na wełnie mineralnej lub styropianie są dosyć popularne w garażach podziemnych. Jednakże w piwnicach, z powodu konieczności wykonywania prac w kilku etapach, nie znajdują uznania w oczach mieszkańców, zmuszonych do kilkukrotnego udostępniania swoich komórek. Poza tym skuteczność izolacji polega na dokładnym dopasowaniu płyt, co w warunkach piwnicznych, przy istniejących instalacjach i nierównościach, jest praktycznie nie do uzyskania. Dodatkowo styropian, ze względu na prawdopodobieństwo zagnieżdżania się gryzoni, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe budynków mieszkalnych, nie może znajdować zastosowania w termoizolacji stropów piwnicznych.
Istnieją jednak na rynku systemy niejako przeznaczone do tego typu zastosowań. Są nimi systemy natryskowe, które mają szereg cech pozwalających na uzyskanie w jednym cyklu wykonawczym bardzo efektywnej i estetycznej warstwy izolacyjnej w sposób najmniej uciążliwy dla mieszkańców.
Specyfika tego typu systemów sprawia, iż na plac budowy przyjeżdża półprodukt, który wymaga fachowego montażu przez wyspecjalizowane firmy wykonawcze przy zastosowaniu odpowiednich agregatów.
Tylko izolacja termiczna czy coś jeszcze?
Poprawa warunków termicznych jest głównym celem tego typu prac. Jednak dodatkowe korzyści uzyskane przy tej okazji są niebagatelne. Zarządcy decydując się na wykonanie docieplenia piwnic chętnie udostępniają mieszkańcom kontenery, pozwalając na sprzątnięcie wszelkich zbędnych rzeczy zalegających w piwnicach, które w przypadku pożaru są dodatkowym źródłem ognia lub trujących oparów. Niektóre systemy natryskowe dodatkowo: podnoszą klasę odporności ogniowej stropów do klasy R 240; stanowią doskonałą izolację akustyczną, co znacznie poprawia komfort w mieszkaniach, np. nad węzłami cieplnymi.
Przy wciąż rosnących kosztach energii izolacja termiczna stropów piwnicznych jest dopełniającym całości etapem procesu kompleksowej termomodernizacji budynków mieszkalnych. Jest to również najbardziej optymalne rozwiązanie, pozwalające przywrócić piwnicom ich pierwotną funkcję.
Bartłomiej Ślezioński