Projekt systemu ogrodzeniowego portu lotniczego musi uwzględniać wszystkie specyficzne warunki określone przepisami Prawa Lotniczego.
Wymagania techniczne, jakie powinno spełniać ogrodzenie portu lotniczego są następujące:
Ogrodzenie powinno być wykonane z metalowych paneli drucianych, siatkowych lub rozciągniętych metalowych siatek drucianych.
Całkowita wysokość ogrodzenia, liczona od powierzchni gruntu, nie może być mniejsza niż 2,44 m, włącznie ze zwyżkami z drutu kolczastego lub drutu ostrzowego.
Wysokość ogrodzenia – nie włączając zwyżki – nie może być mniejsza niż 1,80 m.
Zwyżka nad ogrodzeniem powinna być wykonana z minimum trzech rzędów drutu kolczastego lub drutu ostrzowego, zamocowanego na stelażach w kształcie litery V lub uformowanego w walec wykonany z minimum jednego drutu kolczastego lub drutu ostrzowego.
Grubość drutu nie może być mniejsza niż 2,5 mm.
Elementy ogrodzenia mogą być także wykonane z innego niż metalowe tworzywa, pod warunkiem, że jego odporność na przecinanie, zginanie, rozrywanie i łamanie jest co najmniej taka sama jak ich metalowych odpowiedników.
Odległość pomiędzy górną krawędzią panelu lub siatki oraz dolną krawędzią zwyżki powinna wynosić maksymalnie 20 cm.
Dolna krawędź panelu lub siatki powinna być trwale zamocowana w podłożu, poprzez jej zabetonowanie lub inne trwałe osadzenie w gruncie, bądź osadzona w podmurówce.
W przypadku osadzenia ogrodzenia nad podmurówką całkowita wysokość prześwitu pomiędzy gruntem lub podmurówką i dolną krawędzią panelu lub siatki wynosić może maksymalnie 20 cm.
Całkowita wysokość i konstrukcja bram wjazdowych i furtek osobowych powinna spełniać powyższe wymagania, z uwzględnieniem zapewnienia ich funkcjonalności.
Ogrodzenie powinno być wytyczone w miarę możliwości po liniach prostych.
Wokół ogrodzenia powinna być zapewniona całkowicie wolna przestrzeń o szerokości minimum 3 m po jego obu stronach – w celu zapewnienia możliwości jego skutecznego obserwowania i patrolowania.
Wokół ogrodzenia powinny być umieszczone w odstępach 30 m prostokątne tablice informacyjne, o wymiarach 300 na 600 mm, koloru białego z czerwoną obwolutą, wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium, zawierające napis o treści: „TEREN LOTNISKA – WSTĘP SUROWO WZBRONIONY!”; grubość liter, wysokość i odstępy pomiędzy wierszami powinny wynosić odpowiednio: 8 mm, 60 mm i 40 mm.
Wokół ogrodzenia, po jego wewnętrznej stronie, powinna być poprowadzona droga patrolowa, pozwalająca na systematyczne dokonywanie jego oglądu z pojazdu samochodowego.
Kompletny system ogrodzeniowy Fortinet Medium (na zdjęciu), spełniający wszystkie wymogi Prawa Lotniczego, oferuje firma Betafence. System składa się ze sztywnej zgrzewanej siatki w rolkach, słupów Bekaclip i kompatybilnych z systemem bram przesuwnych Egidia HD lub Robusta. Wysokiej jakości siatka z mocnego drutu ocynkowanego (o średnicy 2,95 mm) jest zgrzewana na każdym łączeniu, a następnie pokryta PCV, dzięki czemu cechuje się wysoką sztywnością i trwałością. Może być montowana na słupach Bekaclip zakończonych profilami w kształcie litery Y, wyposażonych w trzy rzędy drutu kolczastego. System Fortinet Medium na słupach o profilu litery Y dostępny jest w trzech wysokościach – wybierając ogrodzenie o całkowitej wysokości 2935 mm, zyskasz zgodność z wymogami Prawa Lotniczego.
Siatka Fortinet jest wykonana z drutu ocynkowanego. Zastosowany proces przygotowania powierzchni drutu zapewnia doskonałą przyczepność powłoki PVC do podłoża. Klipsy montażowe wykonane są ze stali nierdzewnej. Słupy są ocynkowane wewnątrz i na zewnątrz warstwą o minimalnej grubości 275 g/m2 (z obu stron), zgodnie z normą EN 10326. Następnie pokryte warstwą PVC o min.j grubości 60 mikrometrów.