Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS) parafowały umowę, która pozwoli na przejęcie spółki posiadającej koncesję na poszukiwanie pierwiastków ziem rzadkich na obszarze 2740 ha na Pustyni Gobi w mongolskiej prowincji Dornogobi.
Przejęcie mongolskiej spółki ma zostać sfinalizowane do końca czerwca 2011 r. Wartość transakcji wyniesie 4 mln USD. Będzie ona jednym z kluczowych elementów realizacji strategii DSS, która opierać się będzie na dwóch filarach działalności:podstawowej (kruszywa drogowe i produkty wykorzystywane do realizacji projektów infrastrukturalnych jak produkcja betonu, mas mineralno-asfaltowych i bitumicznych, itp.) i komplementarnej (kruszce i pierwiastki ziem rzadkich).
Przejmujemy 100% udziałów w spółce, która w naszej ocenia posiada niezwykle cenne aktywo, jakim jest koncesja na poszukiwanie pierwiastków ziem rzadkich na obszarze, gdzie ich występowanie zostało udokumentowane – mówi Jan Łuczak, Prezes Dolnośląskich Surowców Skalnych.–Obok obszaru, który pokrywa koncesja, do końca lat 80-tych, z sukcesem eksploatowane było inne złoże. Mamy potwierdzenie, żepotencjalne zyskujemy dostęp do 15 pierwiastków z grupy lantanowców oraz dwóch dodatkowych pierwiastków – itru i skandu. Między innymi dlatego jesteśmy optymistami jeśli chodzi o ewentualną eksploatację mongolskiego złoża.
Lantanowce to pierwiastki ziem rzadkich o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, powszechnie wykorzystywane w rozmaitych urządzeniach elektronicznych począwszy od telewizorów, przez komputery, telefony komórkowe aż po urządzenia do obrazowania medycznego, czy diody. –Dodatkowo lantanowce służą jako element składowy wojskowych systemów naprowadzania, wykrywania i zagłuszania. Stosuje się je również w elektrowniach wiatrowych i panelach słonecznych. Co najważniejsze, nie można ich zastąpić żadnym innym materiałem – komentuje Jan Łuczak.
W kolejnym kroku DSS ma zamiar niezwłocznie przystąpić do opracowania niezbędnej dokumentacji geologicznej, a w przypadku potwierdzenia występowania na obszarze objętym koncesją złóż rzadkich pierwiastków, wystąpić o wydanie koncesji eksploatacyjnych.
Przejęcie spółki w Mongolii, to kolejny element realizacji strategii DSS, której jednym z filarów jest eksploatacja i komercyjne wykorzystanie pierwiastków ziem rzadkich. W kwietniu tego roku w wyniku analiz, których przedmiotem były zarówno materiał występujący w eksploatowanym przez Spółkę złożu Piława Górna, jak i próbki pyłów powstających w procesie produkcji kruszyw pochodzących z tegoż złoża, Spółka potwierdziła występowanie w złożu w Piławie Górnej, metali rzadkich, w tym tytanu jak również możliwości występowania nośników pierwiastków ziem rzadkich. W ramach prac geologicznych, prowadzonych w oparciu o uzyskaną koncesję, zostaną określone zasoby oraz jakość potencjalnego złoża. Etap ten powinien zakończyć się w II połowie 2011 r. Eksploatacja rudy tytanu wiązałaby się z koniecznością opracowania technologii umożliwiających pozyskanie i koncentrację rudy tytanu z odpadów drobnoziarnistych, powstających w procesie przeróbki kruszywa w Piławie Górnej.
Na świecie dostęp do pierwiastków ziem rzadkich takich jak lantanowce czy tytan jest bardzo ograniczony. Zdecydowaliśmy się postawić na ten aspekt działalności, jest on niezwykle perspektywiczny, a w naszym przypadku jest naturalnym krokiem w realizowanej działalności. Jestem przekonany, że przy pomyślnym zakończeniu wszystkich analiz wykorzystanie rzadkich metali może stać się istotnym elementem naszego biznesu w przyszłości – mówi Jan Łuczak.