Miasto-ogród w Książenicach

27.05.2011

Niedaleko Grodziska Mazowieckiego, na 140-hektarowej polanie otoczonej lasem, powstaje samowystarczalne miasteczko, w którym docelowo zamieszka 1000 rodzin. Koncepcja urbanistyczna nowego osiedla nawiązuje do założeń miast-ogrodów. Pomysłodawcą i wykonawcą jest Mazowieckie Towarzystwo Gospodarcze Agri-Rol S.A.
 

Idea miast-ogrodów
Idea miast-ogrodów narodziła się w Anglii pod koniec XIX w. W Europie rozpowszechnił ją Ebenzer Howard, który dążył do wybudowania małych satelickich miasteczek, będących odpowiedzią na biedę i przeludnienie panujące w dużych aglomeracjach. Cechami, które miały sprawić, że miasta-ogrody staną się wyjątkowymi do życia miejscami miała być ich samowystarczalność pod względem ekonomicznym i kulturalnym, znaczny udział terenów zielonych w ogólnej powierzchni miasta i ograniczona liczba mieszkańców.
Ta, wydawałoby się, utopijna idea została po raz pierwszy wcielona w życie przez projektantów Letchworth, pierwszego miasta–ogrodu umiejscowionego 35 km od Londynu. Wkrótce podobne przedsięwzięcia zaczęły powstawać także w innych europejskich krajach, w tym w Polsce. Dzisiejsze miasta–ogrody stanowią kontynuację idei Howarda i są synonimem wymarzonego miejsca do zamieszkania.

 


Miasto-ogród w Książenicach
Projekt osiedla zakłada niską, luźną zabudowę umiejętnie wkomponowaną w przepiękny las okalający parcelę. Oprócz strefy mieszkalnej przewidziano w nim bogate zaplecze handlowo-usługowe. Inwestor zadbał także o precyzyjne rozplanowanie i wykonanie dróg, chodników oraz miejsc parkingowych.
Docelowo do dyspozycji mieszkańców będą oddane: centrum handlowo-usługowe, a w nim między innymi księgarnia, restauracja oraz cukiernia z kawiarnią. Znajdzie się również miejsce na przedszkole, szkołę publiczną, przychodnię z przylegającą do niej apteką oraz placówki banku i poczty. Przewidziano także bogato wyposażoną strefę sportowo-rekreacyjną, a w niej klub sportowy z kortami tenisowymi oraz boiskiem do gry w piłkę nożną.
Osiedle Książenice jest bardzo dobrze skomunikowane z Warszawą oraz położonym w niedalekim sąsiedztwie Grodziskiem Mazowieckim.

Realizację projektu podzielono na 3 etapy. Dwa pierwsze zakończono odpowiednio w 2005 i 2008 roku. Obecnie realizowana jest ostatnia faza przedsięwzięcia. Przewidziano w niej oddanie do użytkowania drugiego budynku handlowo-usługowego. W pierwszym mieści się bank, salon piękności, sklep spożywczy oraz sklep z artykułami szkolnymi.

 

MTG Agi-Rol  S.A. oferuje inwestorom poszukującym własnego domu szeroki wachlarz możliwych rozwiązań. W ofercie firmy znajdują się uzbrojone działki budowlane o powierzchni ok. 1.500 m2 każda oraz osiem projektów domów o zróżnicowanej architekturze. Wśród dostępnych koncepcji znajdują się zarówno domy w zabudowie wolnostojącej, jak i bliźniaczej. Budynki są oferowane do sprzedaży w stanie surowym zadaszonym lub deweloperskim. Efektywniejsze ogrzewanie pomieszczeń i niższe rachunki za prąd powinny być główną rekomendacją dla bloków wapienno–piaskowych SILKA, z których powstała większa część domów na osiedlu.

Jeżeli inwestor nie znajdzie wśród tych propozycji projektu domu, który spełni jego wymagania, może wówczas zakupić działkę i wybudować na niej dom według indywidualnego projektu. Dodatkową specjalizacją firmy Agi-Rol jest zarządzanie procesem budowlanym począwszy od adaptacji projektu, poprzez pomoc przy załatwianiu formalności urzędowych, a skończywszy na wyborze ekipy wykonawczej i koordynowaniu przebiegu prac budowlanych. Inwestor nie posiadający w tym zakresie dostatecznej wiedzy i doświadczeń może powierzyć to zadanie inwestorowi zastępczemu – firmie Agi-Rol.

 

Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in