Przewodniczący Rady Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa wybrany na kadencję 2010–2014. Członek Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Kierownik Katedry Mechaniki Konstrukcji Politechniki Białostockiej.
Ukończył dwustopniowe studia, najpierw w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Białymstoku, a następnie na Politechnice Warszawskiej, gdzie uzyskał stopień magistra inżyniera budownictwa. W 1974 roku, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej, a następnie na Politechnice Białostockiej. Po czterech latach obronił rozprawę doktorską na Politechnice Gdańskiej, a w 1995 roku pracę habilitacyjną na Politechnice Poznańskiej.
W swojej pracy zawodowej zajmuje się głównie działalnością dydaktyczną i naukową. Na Politechnice Białostockiej, z którą jest nadal związany, przeszedł wszystkie stopnie kariery zawodowej od asystenta do profesora (nominację otrzymał z rąk Prezydenta RP w 2007 roku). W dydaktyce zajmuje się wytrzymałością materiałów oraz mechaniką konstrukcji budowlanych. Natomiast w pracy naukowej interesuje się szerokim spektrum zagadnień od technologii materiałów budowlanych do komputerowej analizy konstrukcji budowlanych. Jest współautorem trzech patentów z zakresu technologii materiałów. W drugiej interesującej go dziedzinie – analizie konstrukcji budowlanych, opracował model podłoża gruntowego znany jako „Numerical Model Miedzialowski”. Powstał on w wyniku prowadzonych badań oraz formułowania wniosków podczas pracy nad rozprawą habilitacyjną pt. Dyskretny model złożonych konstrukcji ścianowych budynków uwzględniający współpracę podłoża gruntowego. Równolegle z pracą naukowo-dydaktyczną pełnił wiele funkcji na Politechnice Białostockiej. W latach 1992–2002 był dyrektorem Instytutu Inżynierii Budowlanej, następnie do 2008 roku dziekanem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Obecnie zajmuje stanowisko kierownika Katedry Mechaniki Konstrukcji. W swojej działalności zawodowej bardzo angażuje się we współpracę uczelni z przedstawicielami przemysłu regionalnego i krajowego. Rezultatem tej współpracy było powstanie Forum Budowlanego – cyklu seminariów szkoleniowych o charakterze naukowo-technicznym odbywających się w latach 1991–2004, a także organizacja targów budowlanych. Początek tego przedsięwzięcia przypadł na okres transformacji polskiej gospodarki i zmian głównie technologicznych i organizacyjnych w polskim budownictwie. Forum przyczyniło się do wdrożenia nowoczesnych technologii i edukacji naukowo-technicznej zarówno inżynierów budowlanych, jak i inwestorów. Ponadto stanowiło ważny czynnik wpływający na integrację świata nauki, praktyków oraz przedstawicieli przemysłu.
Pracę naukowo-dydaktyczną łączy z praktyką budowlaną, zarówno z wykonawstwem, jak i projektowaniem, a ostatnio także z rzeczoznawstwem budowlanym. W pierwszym okresie swojej działalności inżynierskiej zajmował się pracami projektowymi w zakresie nowych, energooszczędnych rozwiązań ścian, głównie osłonowych, na bazie lekkich materiałów takich jak wióro-beton i styropian. Następnie współtworzył projekty systemowych budynków o lekkiej, szkieletowej konstrukcji drewnianej.
– Jakie zadania według Pana stoją teraz przed nowymi władzami izby?
– Ostatni zjazd zaaprobował dotychczasową działalność Podlaskiej Okręgowej Izby, myślę więc, że należy ją kontynuować. Naszym głównym zadaniem będzie zatem inicjowanie doskonalenia zawodowego członków, realizowanego w formie szkoleń oraz dostępu do aktualnych aktów prawnych i norm z dziedziny budownictwa. Jest to szczególnie ważne w okresie, w którym dokonuje się zmian wielu przepisów, norm i innych uregulowań prawnych, wynikających z ogólnego rozwoju kraju oraz różnych sytuacji bieżących. Ponadto, w ramach wypełniania przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa misji publicznej, za priorytetowy uważam jej udział jako podmiotu opiniodawczego w zakresie tworzenia bądź nowelizowania aktów prawnych związanych z budownictwem. Potrzebę uporządkowania tego obszaru prawa, w celu uproszczenia i przyspieszenia budowlanego procesu inwestycyjnego, zgłasza od lat nie tylko nasze środowisko, lecz także inwestorzy prywatni i publiczni. Sądzę również, że należy dążyć do tego, aby nasz samorząd zajął należną mu pozycję w świadomości społeczeństwa. Należy pracować nad tym, by izba była postrzegana jako ważny partner w zakresie zrównoważonego rozwoju regionu oraz kraju. Ważnym zadaniem jest również współpraca w doskonaleniu systemu kształcenia nowych adeptów naszej branży, a także pozyskiwanie młodych inżynierów do czynnego działania w organach izby.