Produkcja budowlana w okresiestyczeń – październik 2010 r. była wyższa zaledwie o 0,2% w porównaniu z nienajlepszym rokiem 2009.
Budownictwo infrastrukturalne w 2010 r.nie było spodziewanym „motorem” rozwoju całego budownictwa. Okazało się, że „zaległości” tego sektora będą długo się utrzymywały.
Wartość robót specjalistycznych po 10 miesiącach 2010 r. była wyższa o 4,5% niż w 2009 r. Wartość budownictwa usługowego (realizacja budynków) natomiast była niższa o 0,3%.
Mieszkań do użytku oddano (po 10 miesiącach) o 17,5% mniej. W budownictwie mieszkaniowym sytuacja jest lepsza niż poprzednio przewidywano. Na optymistyczne spojrzenie wpływa rosnąca liczba rozpoczynanych mieszkań, głównie przez deweloperów. Chociaż na razie nie przekłada się to na liczbę mieszkań zakończonych. Szacuje się, że w roku 2010 liczba mieszkań zakończonychi oddanych do użytku wyniesie 140 tys., czyli o 25 tys. mniej niż w 2009 r.
Przyczyny słabych wyników budownictwa w 2010 r.:
Obiektywne: bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne; w pierwszym kwartale – ostre mrozy i śniegi, w drugim kwartale – powódź.
Trudności organizacyjne: podjęto realizację olbrzymich projektów, które „przerastają” możliwości systemowego i logistycznego zabezpieczenia wykonawstwa zadań budownictwa infrastrukturalnego.
Skutki kryzysu na rynkach finansowych: głównie w budownictwie mieszkaniowym i niektórych rodzajach budownictwa usługowego.
Słabym wynikom osiąganym przez budownictwo w 2010 r. towarzyszą niewielkie zmiany na budowlanym rynku pracy, w poziomie zarobków i stabilne ceny produkcji budowlanej.
Źródło: Fundacja Wszechnicy Budowlanej; prezentacja prof. dr Zofii Bolkowskiej z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa
Zmiany w realizacji wybranych rodzajów budownictwa (w % do roku poprzedniego)