Krajowy Zjazd Izby Architektów odbywał się 11-12 czerwca 2010 r. W nowej kadencji szczególnie ważne będą m.in. problemy pracy zespołowej, ochrony zawodu i rynku pracy oraz zaufania publicznego.
Samorząd architektów jest częścią struktury samorządnej Polski. To nie tylko obowiązek, ale także wyróżnienie, choć czasem trudne, kiedy dotyczy nadzoru nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu przez członków izby – powiedział podsekretarz stanu Olgierd Dziekoński 11 czerwca br. w Warszawie podczas inauguracji II Sprawozdawczo-Wyborczego Krajowego Zjazdu Izby Architektów RP. Zjazd rozpoczęło wręczenie nadanych przez Ministra Infrastruktury odznak honorowych „Za zasługi dla budownictwa”.
Trudny obowiązek sprawowania nadzoru – jako element sprawowania władzy publicznej – zawsze wiąże się z koniecznością podejmowania decyzji, które są decyzjami kłopotliwymi wobec swoich członków, decyzjami wymagającymi odwagi od tych, którzy przez izbę są wybrani do reprezentowania wartości i interesów zawodowych członków izby – mówił wiceminister O. Dziekoński dziękując za dobrą współpracę i dialog z Krajową Radą Izby Architektów kończącej się kadencji. W sferze budowania ładu przestrzennego samorząd – z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia interesu publicznego – jest bardzo potrzebny. Zwłaszcza, jako organizacja odpowiedzialna za kształtowanie ładu przestrzennego i odpowiedzialna za tych, którzy z tym samorządem współpracują – dodał.
Zmiany prawa są procesem demokratycznego ucierania się poglądów, demokratycznego wypracowywania pewnego konsensusu. Poszanowanie wyników tego konsensusu nie oznacza zaniechania próby zmiany, by były one bardziej korzystne dla ochrony interesów i wartości społecznych: dobrej architektury, pięknego krajobrazu, który pozostawimy naszym następcom, dóbr kultury, które będą tworzone w znaczącym stopniu dzięki pracy architektów – mówił wiceminister apelując o poparcie projektu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Na tym etapie staramy się poprawiać to, co jest do poprawienia – ocenił odnosząc się do zgłaszanych przez środowisko postulatów dotyczących dalszych zmian w projekcie rządowym.
Sejmową Komisję Infrastruktury reprezentował poseł Janusz Piechociński. Wśród tematów dyskusji o programie rozpoczynającej się nowej kadencji Krajowej Rady Izby Architektów pojawiły się zagadnienia pracy zespołowej, dialogu społecznego, ochrony zawodu i rynku pracy oraz zaufania publicznego.
Podczas zjazdu wyróżniono Honorową Odznaką Izby Architektów osoby zasłużone dla tworzenia i powstania izby. Odznaki otrzymali m.in Prezes Krajowej Rady Izby Architektów Sławomir Żak i Podsekretarz Stanu Olgierd Dziekoński.
źródło: Ministerstwo Infrastruktury