Ochrona środowiska i estetyka, a rozwój infrastruktury drogowej

21.09.2009

To hasło przewodnie Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej, która odbędzie się w dniach 7-9 października 2009 r. w Kazimierzu Dolnym.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Minister Infrastruktury, Minister Środowiska oraz Wojewoda Lubelski, a patronat naukowy Polska Akademia Nauk – Sekcja Inżynierii Komunikacji Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej oraz Instytut Ochrony Środowiska.
Idea spotkań naukowców z praktykami, podczas której dzielono się pomysłami i doświadczeniem, narodziła się na przełomie wieku. W 2000 roku, w Zamościu, zorganizowano pierwszą konferencję poświęconą estetyce i ochronie środowiska w drogownictwie. Na kolejnych dwóch konferencjach zorganizowanych w Nałęczowie, w latach 2005 i 2007, dotychczasowa równowaga w tematyce zaczęła przechylać się na rzecz ochrony środowiska. To właśnie ona zaczęła bowiem odgrywać coraz większą rolę w procesie budowy infrastruktury drogowej. Nie zapomniano jednak o estetyce, o takim wpisaniu drogi w krajobraz by nie stanowiła obcego elementu.
 
Tegoroczna edycja konferencji będzie już czwartą i jednocześnie pierwszą o zasięgu międzynarodowym, z udziałem naukowców i zarządców dróg nie tylko z krajów Unii Europejskiej. Organizatorzy stawiają sobie za cel opracowanie katalogu dobrych praktyk dotyczących realizacji inwestycji drogowych przyjaznych środowisku. Konferencja swoim zakresem obejmie m.in.:
– obszary Natura 2000 oraz korytarze migracyjne – wpływ na kształt i proces rozwoju sieci drogowej
– nowoczesne metody ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko inwestycji drogowych
– recykling i wykorzystanie materiałów odpadowych powstałych w procesie realizacji inwestycji drogowych – modelowe rozwiązanie gotowe do implementacji
– architektura drogowa jako integralny element krajobrazu
– komunikacja społeczna jako istotny element wdrażania idei zrównoważonego rozwoju
 
Organizatorami konferencji oprócz lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad są: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Lublinie, Politechnika Lubelska – Katedra Dróg i Mostów, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Lublinie.
 
Źródło: GDDKiA

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in