Odpowiada Joanna Smarż − pracownik Krajowego Biura PIIB.
Czy posiadając tytuł magistra inżyniera budownictwa lądowego oraz stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego upoważniające do:
1) kierowania, nadzorowania i kontrolowania budowy i robót, kierowania i kontrolowania wytwarzania konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz oceniania i badania stanu technicznego w zakresie wszelkich obiektów budowlanych oraz innych budowli z wyłączeniem linii, węzłów i stacji kolejowych, dróg oraz lotniskowych dróg startowych i manipulacyjnych, mostów, budowli hydrotechnicznych i wodnomelioracyjnych;
2) sporządzania w budownictwie osób fizycznych projektów w zakresie rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych wszelkich budynków i budowli;
3) sporządzania w budownictwie osób fizycznych projektów w zakresie rozwiązań architektonicznych:
a) budynków inwentarskich i gospodarczych, adaptacji projektów typowych i powtarzalnych innych budynków oraz sporządzania planów zagospodarowania działki związanych z realizacją tych budynków,
b) budowli niebędących budynkami,
upoważniony jestem do wykonywania adaptacji projektów typowych polegających na wprowadzeniu zmian istotnych, tj. zmiany gabarytów budynku (wydłużenie, skrócenie budynku), doprojektowanie garażu, podniesienie ściany kolankowej, zmiany kształtu dachu, podpiwniczenie budynku itp. (oczywiście posiadając zgodę autora projektu typowego).
Obowiązujące przepisy nie definiują pojęcia „projekt powtarzalny”, a przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. Nr 120, poz. 1133 z późn. zm.) posługują się jedynie pojęciem „projekt obiektu budowlanego przeznaczony do wielokrotnego zastosowania”. Zgodnie z powyższym projekt obiektu budowlanego przeznaczony do wielokrotnego zastosowania, spełniający wymagania rozporządzenia, może być zastosowany jako projekt architektoniczno-budowlany przez projektanta obiektu budowlanego po przystosowaniu do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, oraz do warunków otoczenia (§ 4 ust. 3 ww. rozporządzenia).
Zgodnie jednak z ogólną zasadą ochrony praw nabytych wyrażoną w art. 104 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskały uprawnienia budowlane lub stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zachowują uprawnienia do pełnienia tych funkcji w dotychczasowym zakresie.
W świetle powyższego osoba posiadająca opisane stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie wydane na podstawie przepisów rozporządzenia MGTiOŚ z 20 lutego 1975 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. Nr 8, poz. 46 z poźn. zm.) upoważniona jest m.in. do dokonywania adaptacji projektów powtarzalnych budynków, innych niż budynki inwentarskie i gospodarcze.
Prawo nie określa charakteru i zakresu zmian, jakie mogą być wprowadzone do projektu powtarzalnego na podstawie konkretnych uprawnień.
Na pewno zakres takich zmian musi być zgodny z posiadanymi uprawnieniami budowlanymi, a zmiany muszą być uzgodnione z autorem projektu, chyba że są one dozwolone bez takiej zgody, o czym jest wzmianka na projekcie.
W świetle powyższego zmiany, jakie może wprowadzać osoba posiadająca przedmiotowe stwierdzenie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, z uwagi na zapis pkt 2 przedmiotowego stwierdzenia, mogą dotyczyć konstrukcji, ale w ograniczonym zakresie wyznaczonym treścią przedmiotowej decyzji.
Natomiast charakter i rozmiar zmian podlega każdorazowo ocenie organów administracji architektoniczno-budowlanej, które zobowiązane są uwzględniać zakres uprawnień budowlanych osoby wprowadzającej zmiany w zakresie rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjno-budowlanych. W przypadku stwierdzenia niemożności dokonania określonych zmian, z uwagi na brak odpowiednich uprawnień, należy przy sporządzaniu projektu zapewnić udział osoby z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.
Powyższe wynika z faktu, że Prawo budowlane wymaga, aby za każdy projekt, stanowiący podstawę do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, był odpowiedzialny projektant konkretnego obiektu budowlanego, tj. osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia do projektowania oraz będąca czynnym członkiem samorządu zawodowego.