VIII Zjazd Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa odbył się 17 kwietnia br. w Domu Technika NOT w Lublinie. Był to ostatni już w tej kadencji Zjazd Sprawozdawczy.
Udział wzięło w nim 87 delegatów ze 148 uprawnionych (frekwencja – 58,8%). Zjazd otworzył Zbigniew Mitura – przewodniczący LOIIB, który powitał delegatów oraz zaproszonych gości, m.in.: Zbysława Kałkowskiego – wiceprezesa Krajowej Rady PIIB i Roberta Popielarza – reprezentującego Hanzę Brokers Sp. z o.o. W oficjalnej części Zjazdu Joanna Gieroba, członek Krajowej Rady PIIB, Zbysław Kałkowski i Zbigniew Mitura wręczyli Srebrne Odznaki Honorowe PIIB: Tadeuszowi Cichoszowi, Jerzemu Kamińskiemu, Jerzemu Kasperkowi, Arkadiuszowi Koralewskiemu, Henrykowi Korczewskiemu, Zenonowi Misztalowi, Wojciechowi Szewczykowi i Franciszkowi Ząbkowi.
W imieniu wyróżnionych podziękował T. Cichosz, który zwrócił uwagę na rolę, jaką odgrywa budownictwo w rozwoju polskiej gospodarki. Podkreślił także, że decyzje dotyczące budownictwa, zapadające na wyższych szczeblach administracji państwowej, nie zawsze są dla budownictwa korzystne.
Delegaci podczas głosowania. Pierwszy z prawej strony – Zbysław Kałkowski
Temat ten kontynuował w swoim wystąpieniu Z. Kałkowski, który powiedział m.in., że przedstawiciele PIIB aktywnie uczestniczyli w opracowywaniu nowego Prawa budowlanego i, niestety, nie wszystkie ich propozycje zostały uwzględnione. Jak zauważył wiceprezes PIIB, pisanie prawa na szczeblu rządowym, bez uwzględnienia głosu środowiska budowlanego, jest bardzo złą praktyką. Zwrócił także uwagę, iż w nowej ustawie, będącej jeszcze w opracowaniu, inżynierom przybędzie obowiązków.
Następnie delegaci wybrali Prezydium Zjazdu, którego przewodniczącym został Janusz Wójtowicz. Do jego składu powołano także: Leszka Bogutę i Tadeusza Wagnera. Wybrano Komisję Mandatową, która stwierdziła prawomocność Zjazdu, oraz Komisję Skrutacyjną.
Przewodniczący Zbigniew Mitura, podsumowując działania Rady w 2008 r., zwrócił uwagę na sukcesywny wzrost liczby członków LOIIB. Dużym zainteresowaniem cieszą się nadal egzaminy na uprawnienia budowlane. W minionym roku uprawnienia uzyskało 278 osób. Osiągnięciem Izby jest też przeszkolenie w ubiegłym roku 3092 osób (57% członków). Istotnym wydarzeniem w 2008 r. był również zakup lokalu na siedzibę Izby.
Przewodniczący Rady LOIIB podkreślił, że w bieżącym roku będziemy wybierać delegatów na przyszły – Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd. Bardzo ważne jest, aby podjąć właściwe decyzje i aby nowi delegaci rzetelnie pracowali w samorządzie.
Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej, Sądu Dyscyplinarnego, Komisji Rewizyjnej i Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej złożyli sprawozdania z działalności w 2008 r., które zostały zatwierdzone. Pozytywnie oceniono także wykonanie budżetu LOIIB w 2008 r. Delegaci udzielili Radzie absolutorium. Uchwalony został, przedstawiony przez skarbnika Izby Wojciecha Szewczyka, budżet na 2009 r.
Odznaczeni członkowie Lubelskiej Izby z Joanną Gierobą, członkiem Krajowej Rady PIIB
Delegaci rozpatrzyli ponadto 12 uchwał, które zostały przyjęte do realizacji. Do Komisji Uchwał i Wniosków zgłoszono natomiast 6 wniosków, z czego 2 zostały przyjęte.
Zamykając obrady VIII Zjazdu Sprawozdawczego LOIIB, Janusz Wójtowicz podkreślił jeszcze raz odpowiedzialność, jaką ponosimy za losy Izby i wybór nowych delegatów, mających reprezentować lubelski samorząd przez następną kadencję.
Urszula Kieller-Zawisza
redaktor naczelna „Lubelskiego Inżyniera Budownictwa”
Zdjęcia autorki