Tradycyjnie już – w Domu Technika NOT w Warszawie odbył się VIII Sprawozdawczy Zjazd Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Gośćmi honorowymi Zjazdu byli: wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury Janusz Piechociński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński, przewodniczący Związku Zawodowego BUDOWLANI Zbigniew Janowski, prezes PIIB prof. Zbigniew Grabowski, dyrektor Departamentu w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego Adam Jędraś, przedstawiciele okręgowych samorządów architektów i urbanistów oraz stowarzyszeń technicznych.
W swoim wystąpieniu, otwierającym część sprawozdawczą Zjazdu, przewodniczący Okręgowej Rady Wiesław Olechnowicz przypomniał, że następny Zjazd będzie wyborczy, a już na jesieni rozpocznie się kampania wyborcza i trzeba będzie odpowiedzieć na kilka fundamentalnych pytań: Co zrobił samorząd zawodowy dla inżynierów budownictwa przez osiem lat swojego istnienia? Co zrobiliśmy dla racjonalnego uregulowania problemu techników budownictwa, stanowiących przecież znaczący procent członków Izby? Czy w stosunku do rządu i Sejmu wykazywaliśmy się dostateczną stanowczością i determinacją, czy też wnosiliśmy swoje postulaty pokornie, obawiając się pomruków niezadowolenia ze strony władzy? Czy wykorzystywaliśmy prasę, radio i telewizję do nagłośnienia naszych problemów, czy stworzyliśmy skuteczny lobbing, działający na rzecz naszych interesów? Te pytania niechybnie padną. Nad odpowiedziami powinniśmy zacząć się zastanawiać już od dziś, gdyż środowisko nie będzie nas rozliczało z liczby szkoleń czy wysyłanych egzemplarzy pism branżowych, ale z tego, jak jego organizacja pomaga mu w życiu zawodowym.
W Prezydium Zjazdu zasiedli (od lewej): przewodniczący Okręgowej Rady MOIIB Wiesław Olechnowicz, prezes PIIB prof. Zbigniew Grabowski, przewodniczący Zjazdu Mieczysław Grodzki, jego zastępca Konrad Włodarczyk i sekretarz Zjazdu Maria Olczak
W dyskusji próbowano podejmować te tematy, ale zjazdy sprawozdawcze mają swoje nieubłagane prawa, tym razem stanowczo egzekwowane przez przewodniczącego Zjazdu Mieczysława Grodzkiego, na co dzień zastępcę przewodniczącego Okręgowej Rady. Być może to właśnie stały niedosyt dyskusji merytorycznej zadecydował, że zgłoszono projekt uchwały, aby następny Zjazd trwał dwa dni. Niestety uchwała nie została przyjęta. Nowością było wyrażenie przez delegatów zgody na podjęcie przez Izbę Mazowiecką działalności gospodarczej.
VIII Zjazd MOIIB przyjął sprawozdanie Okręgowej Rady i udzielił jej absolutorium. Zatwierdzono również plan pracy i budżet na rok 2009. Zgłoszono 25 wniosków, które delegaci zatwierdzili i zobowiązali Okręgową Radę do nadania im dalszego biegu.
Srebrną Odznakę Honorową PIIB otrzymuje z rąk prof. Zbigniewa Grabowskiego przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego pierwszej kadencji Krzysztof Grzegorzewicz
Miłym akcentem Zjazdu było wręczenie 5 Złotych i 28 Srebrnych Odznak Honorowych PIIB, przyznanych działaczom Mazowsza przez Krajową Radę.
Zdzisław Kazimierczuk
Biuletyn MOIIB
Zdjęcia autora