Z aktualnej analizy ruchu budowlanego w Poznaniu wynika, że w pierwszym kwartale 2009 roku – w porównaniu do pierwszego kwartału 2008 roku – nastąpiło znaczne zmniejszenie zarówno liczby obiektów budowlanych oddanych do użytkowania, jak i liczby rozpoczętych inwestycji.
W pierwszym kwartale 2009 roku przystąpiono do budowy 63 obiektów (w tym: 32 budynków mieszkalnych jednorodzinnych, 8 budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz 23 budynków handlowo-usługowych, biurowych, przemysłowych i magazynowych). To 43% spadek w stosunku do 110 budynków, których realizację rozpoczęto w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Największy spadek (49%) dotyczy realizacji nowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Podobny regres dotyczy liczby obiektów oddanych do użytkowania. W pierwszym kwartale 2009 roku oddano do użytkowania 98 obiektów (w tym: 52 budynki mieszkalne jednorodzinne, 21 budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz 25 budynków handlowo-usługowych, biurowych, przemysłowych i magazynowych). To 50% spadek w stosunku do 197 budynków oddanych do użytkowania w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Największy spadek (61%) dotyczy liczby oddanych do użytkowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Natomiast stosunkowo niewielkie (12%) zmniejszenie odnotowaliśmy w liczbie oddanych do użytkowania budynków mieszkalnych wielorodzinnych. W pierwszym kwartale bieżącego roku oddano do użytkowania 21 takich obiektów a w pierwszym kwartale roku ubiegłego 24.
Bezpośredni wpływ na spowolnienie dotychczasowej dynamiki ruchu budowlanego w Poznaniu, w pierwszym kwartale bieżącego roku, ma ogólna sytuacja finansowa i gospodarcza w Polsce i na świecie, a potwierdzeniem trwałości lub zaprzeczeniem obecnej tendencji będą wyniki ruchu budowlanego po pierwszym i drugim półroczu 2009 roku.
Warto również zaznaczyć, że wpływ na liczbę obiektów oddanych do użytkowania mają nowe przepisy ustawy Prawo budowlane, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2009 roku. Dotyczą one obowiązku dołączania przez inwestorów – do wniosków o wydanie pozwolenia na użytkowanie bądź zaświadczenia o zakończeniu budowy – świadectw charakterystyki energetycznej budynków. W pierwszym kwartale 2009 roku, na 98 wniosków o wydanie pozwolenia na użytkowanie bądź zaświadczenia o zakończeniu budowy – w 12 przypadkach nie dostarczono kopii świadectwa charakterystyki energetycznej. Zaistniała zatem konieczność wzywania inwestorów do uzupełniania wniosków. Pomimo tego – w stosunku do 7 obiektów – inwestorzy takich świadectw nie dostarczyli, co, na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów Prawa budowlanego, musiało skutkować odmową wydania pozwolenia na użytkowanie lub zaświadczenia o zakończeniu budowy.
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieznajomość przepisów Prawa budowlanego przez niektórych inwestorów i zbyt mała liczba osób posiadających uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków.
Paweł Łukaszewski
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania