22 grudnia w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród ministra infrastruktury „Za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania przestrzennego i urbanistyki” za rok 2007. Ministra Cezarego Grabarczyka reprezentowali podsekretarze stanu Olgierd Dziekoński i Piotr Styczeń. Ze zgłoszonych 41 (33 z dziedziny architektury i urbanistyki, 8 z planowania przestrzennego i urbanistyki) prac nagrodzono 14.
Kwestia standardu jakościowego w architekturze, budownictwie, planowaniu przestrzennym i urbanistyce jest bardzo ważna. Do kategorii ekonomicznej „cena” zamawiający coraz chętniej deklarują dodanie również ekonomicznej kategorii „jakość” – powiedział podczas uroczystości wręczenia nagród ministra infrastruktury za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury, budownictwa, planowania przestrzennego i urbanistyki podsekretarz stanu Olgierd Dziekoński. W 53 edycji konkursu przyznano 3 nagrody pierwszego stopnia, 4 drugiego i 7 trzeciego.
Nagrody I stopnia:
– projekt Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej Symfonia w Katowicach,
– projekt Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie,
– rozbudowa i modernizacja Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie Jeziornej.
Nagrody II stopnia:
– metoda parafinowej iniekcji termohermetycznej służącej do odtwarzania poziomych izolacji przeciwwilgociowych w istniejących budynkach,
– miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Wrzeszcz Dolny, rejon Kolonii Żeńcy i Kolonii Uroda w Gdańsku,
– opracowanie analizy krajobrazu gminy Poronin,
– opracowanie analizy przestrzeni publicznych miasta Poznania pod katem możliwości lokalizacji pomników i elementów wodnych.
Nagrody III stopnia:
– projekt osiedla mieszkaniowego BULWARY Rawy, III etap, w Katowicach,
– projekt mostu przez Wartę w Koninie,
– projekt Muzeum Marynarki Wojennej RP/Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni,
– projekt nowego budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej,
– projekt wielofunkcyjnego budynku zaplecza technicznego Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice
– opracowanie studium zagospodarowania przestrzennego turystycznej trasy dla zmotoryzowanych „Via Montana”
– opracowanie koncepcji rozbudowy ścieżek rowerowych wraz z materiałami promocyjnymi dla projektu „Ścieżki rowerowe szansą na rozwój pogranicza Raciborsko-Opawskiego”.
Nagrody w imieniu ministra infrastruktury wręczali podsekretarze stanu Olgierd Dziekoński i Piotr Styczeń oraz przewodniczący Komisji Nagród prof. Zbigniew Pawłowski. Zabierając głos w imieniu Komisji Nagród, przewodniczący jury zwrócił uwagę, że nagrodzone prace uwzględniają uwarunkowania konserwatorskie i z szacunkiem odnoszą się do ładu przestrzennego otoczenia.
Podczas uroczystości wieloletni członek Komisji Nagród ministrów ds. budownictwa od kilkudziesięciu lat oraz przez ostatnie 17 lat pełniący funkcję przewodniczącego Sekcji Architektury i Budownictwa Tadeusz Mrówczyński otrzymał odznakę honorową ministra infrastruktury „Za zasługi dla budownictwa”.
Nagrody ministrów ds. budownictwa, ustanowione w 1955 r., przyznawane są od 1956 r. Początkowo nagradzano wybitne prace w dziedzinie twórczości urbanistycznej i architektonicznej, obecnie ocenie podlegają osiągnięcia twórcze w dziedzinach: architektura, budownictwo, planowanie przestrzenne i urbanistyka.
Warunkiem zgłoszenia jest przedstawienie prac z dziedziny architektury i budownictwa, które muszą być zrealizowane lub zastosowane w praktyce budowanej, plany i studia zagospodarowania uchwalone i opublikowane, a rozwiązania techniczne i technologiczne wdrożone, zaś prace naukowo-badawcze zaopiniowane przez zleceniodawcę. Kryteria wyboru najlepszych prac to oryginalność, odkrywczość, wysokie walory jakościowe i ekonomiczne, osiągnięcie ma przyczyniać się w istotny sposób do zaspokojenia materialnych i kulturowych potrzeb społecznych. Nagrody przyznawane są w formie dyplomu i nagrody pieniężnej, która przekazywana jest na indywidualne konta laureatów.
Plik do pobrania
źródło: MI