Projekt dwóch wysoko sprawnych minisiłowni wiatrowych został uhonorowany nagrodą drugiego stopnia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki w corocznym konkursie organizowanym przez Wrocławską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Urządzenia skonstruowali dr Maciej Charkiewicz i prof. Leszek Romański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Osiągają moc nawet do 1 kW przy średnicy wirników do 2 m.
Silnik pierwszej siłowni wykonany jest z dwóch śmigieł – jedno napędza wirnik generatora prądu elektrycznego, drugie jest umieszczone na obudowie generatora i napędza jego stojan. Odpowiednie ustawienie kątów natarcia łopat sprawia, że wirniki generatora i stojan obracają się w przeciwnych kierunkach. Obroty wirnika generatora prądu, uwzględniając takie same warunki wiatrowe, są większe niż w dotychczasowych rozwiązaniach z jednym wirnikiem, co, jak wynika z badań, daje ok. 25 procent więcej mocy.
Drugie urządzenie ma siłownię wmontowaną w obudowę rurową, przypominającą dyszę de Lavala, dzięki czemu moc wzrasta o następne 40 procent. Generacja energii elektrycznej zaczyna się już przy wietrze o prędkości mniejszej niż 6 m/s.
Obie minisiłownie wiatrowe mogą znaleźć zastosowanie w przypadku m.in. urządzeń monitoringu leśnego i drogowego, obserwatoriów hydrologiczno-meteorologicznych, małych gospodarstw agroturystycznych, jachtów morskich.
źródło: www.cire.pl
fot. wikipedia