Wystawa „Technologie dla ochrony klimatu” dobiegła końca

29.12.2008

Unikalna na skalę światową ekspozycja wynalazków służących ochronie klimatu, która towarzyszyła Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, zakończyła się  14 grudnia w Poznaniu. W ciągu dwóch tygodni odwiedziło ją ponad 30 tys. osób.

Poznańska ekspozycja była kombinacją zaawansowanych i nowoczesnych technologii chroniących środowisko naturalne oraz całkiem prostych rozwiązań, jak również wskazówek przydatnych wszystkim zwiedzającym. Oprócz skomplikowanych urządzeń i maszyn można było obejrzeć technologie nie wymagające dużych nakładów finansowych, a więc dostępne dla mieszkańców krajów rozwijających się.

Wśród wynalazków obecnych na wystawie dużą popularnością cieszył się symulator ekologicznej jazdy, który umożliwiał zwiedzającym sprawdzenie, ile benzyny spalają podczas zwykłej jazdy. Dodatkowo każdy kierowca mógł wysłuchać wskazówek dotyczących oszczędnej jazdy. Kolejnym eksponatem był parkiet do tańca, na którym tańczący sami produkowali energię elektryczną potrzebną do jego oświetlenia i zapewnienia muzyki. W czasie uroczystego otwarcia wystawy zatańczył na nim sam minister środowiska, prof. Maciej Nowicki – pomysłodawca poznańskiej ekspozycji. Duże zainteresowanie budziła makieta pierwszego na świecie bezodpadowego miasta o zerowej emisji dwutlenku węgla – Masdar City, które ma powstać w Emiratach Arabskich. Ekspozycja prezentowała ponadto wiele egzotycznych wynalazków typowych wyłącznie dla określonych regionów świata. Do najciekawszych z nich należały m.in. wiszące ogrody Bangladeszu, łapacze mgły używane na Wyspach Zielonego Przylądka, umożliwiające pozyskiwanie wody z atmosfery czy solarna kafejka internetowa z Gambii. Na wystawie nie zabrakło także polskich akcentów. Jednym z nich była brykieciarka słomy prezentowana przez poznańską firmę Asket. Zwiedzający otrzymywali pamiątkowe brykiety produkowane na miejscu.

Na poznańskiej ekspozycji zaprezentowano 120 najważniejszych i najbardziej oryginalnych urządzeń oraz instalacji w pięciu grupach tematycznych: oszczędność energii, odnawialne źródła energii, transport przyjazny środowisku, adaptacja do zmian klimatu oraz projekty różne. Atrakcją była możliwość wypróbowania wielu wynalazków.
Wystawie towarzyszyły liczne prezentacje i warsztaty naukowe prowadzone przez instytucje oraz firmy. Zwiedzający mieli szansę wziąć udział w 25 prezentacjach i debacie dotyczącej ekologicznego transportu samochodowego oraz pokibicować zespołom licealistów walczących o puchar w Turnieju Maszyn Wodnych własnej roboty.

www.cop14.gov.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in