Pierwsza umowa w ramach POIiŚ podpisana

17.11.2008

14 listopada br.  w trakcie ogólnopolskiego spotkania przedstawicieli instytucji pośredniczącej oraz instytucji wdrażających Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), które zorganizowano w Konstancinie -Jeziornej pod Warszawą doszło do podpisania umowy na dofinansowanie zakupu i wymiany aparatury oraz sprzętu laboratoryjnego eksploatowanego w inspektoratach ochrony środowiska w kraju.

Główny beneficjent, którego reprezentował Andrzej Jagusiewicz – Główny Inspektor Ochrony Środowiska zostanie dofinansowany kwotą 52 milionów złotych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  reprezentowany przez prezesa zarządu Jana Rączkę (z czego ponad czterdzieści cztery miliony złotych z całej kwoty pochodzą z dofinansowania unijnego). Ministerstwo Środowiska jako instytucję pośredniczącą reprezentował Stanisław Gawłowski -sekretarz stanu, który również złożył podpis akceptacyjny pod dwustronną umową.

Krótko o umowie
Do 2010 roku Polska zbuduje ogólnokrajowy, nowoczesny system pomiarowo – analityczny zanieczyszczeń wpływających na człowieka i środowisko. Dane pozyskane z systemu są niezbędne m.in. do raportowania stanu bezpieczeństwa państwa w zakresie ochrony środowiska do Unii Europejskiej. Kraje unijne, które nie spełniły tych wymagań już płacą kary określone w traktacie akcesyjnym. Mobilne laboratoria, aparatura i sprzęt  pomiarowy rozlokowane w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Środowiska oraz delegaturach w byłych miastach wojewódzkich będą realizować pomiary zanieczyszczeń wody powietrza i ziemi w szerokim zakresie. Rząd polski uznał ten projekt za kluczowy dla kraju i został on wpisany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Środowiska  na listę programów priorytetowych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w zakresie  wymiany przestarzałej aparatury z lat osiemdziesiątych oraz dosprzętowienie, które w technikach laboratoryjnych pozwoli osiągnąć europejski poziom.
To pierwsza umowa spośród wszystkich wydatków realizowanych w całym Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na który w części  środowiskowej w latach 2007-2013 zaplanowano blisko pięć miliardów Euro. To właśnie na doświadczeniach tego projektu poznamy przyszłe funkcjonowanie  POIiŚ, realizację i rozliczanie wszystkich etapów umowy, weryfikację kosztów oraz poprawność instrukcji. Dla NFOŚiGW projekt ten to zapowiedź kolejnych wniosków do realizacji jeszcze w tym roku oraz na początku roku przyszłego.
To wielka rzecz dla nas, powiedział Stanisław Gawłowski- sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska , ponieważ inne instytucje pozostają dopiero na etapie preumów. Cieszę się także, że umowę tą będą realizować instytucje związane z naszym resortem.  Instytucją wdrażającą jest NFOŚIGW a głównym beneficjentem jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jak się okazuje krytykowana czasami administracja radzi sobie bardzo dobrze w skomplikowanych procedurach , jest  sprawna, i może z powodzeniem realizować  dobre projekty dofinansowywane  przez Unię Europejską.
Dzięki zakupionemu sprzętowi pomiarowo-laboratoryjnemu Polska będzie mogła wywiązywać się z ponad 400 obowiązkowych raportów o stanie środowiska jakie nasz kraj musi przesyłać do Brukseli. Mamy do zrealizowania trzy programy: ochrony powietrza, wody i analizy hałasu. Do tego niezbędne są zakupy m.in. analizatorów pyłów drobnej frakcji, chromatografów gazowych, czy mierniki hałasu.To najlepszy piątek w historii inspektoratów w Polsce. Dzięki tej umowie zyskujemy dofinansowanie w kwocie przekraczającej pięćdziesiąt dwa miliony zł , co w wymiarze Głównego Inspektoratu oznacza pozyskanie jednej trzeciej  naszego rocznego budżetu – powiedział Andrzej Jagusiewicz , Główny Inspektor Ochrony Środowiska. To butla tlenowa dla trzeszczących inspektoratów które walczą z wieloma  problemami: brakuje środków, brakuje ludzi , brakuje wyposażenia.
Umowa ta jest symbolicznym zwieńczeniem dziewiętnastoletniej współpracy jaką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. To właśnie dofinansowanie z Narodowego  Funduszu oraz środki z funduszu PHARE pozwoliły inspektoratom zakupić urządzenia  pomiarowo-laboratoryjne , które od lat osiemdziesiątych eksploatuje się w polskich inspektoratach .Przez ten czas udało się zrealizować z inspektoratami 350 umów a teraz podpisujemy symboliczną, pierwszą umowę w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Mam nadzieję, że ten projekt otworzy worek z kolejnymi projektami, abyśmy mieli tę satysfakcję, że umiemy skutecznie wykorzystać środki oferowane przez Unię Europejską- powiedział Jan Rączka Prezes Zarządu NFOŚIGW.

Źródło: NFOSiGW

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in