Właściwy komfort akustyczny jest podstawą dobrego wypoczynku i efektywnej pracy. Istotny udział w kształtowaniu klimatu akustycznego mają produkty z wełny szklanej URSA.
Dzięki swojej strukturze włóknistej, sprężystych, cienkich włóknach ułożonych w jednym kierunku zaliczone są do materiałów dźwiękochłonnych charakteryzujących się wskaźnikiem pochłaniania dźwięku αw dla grubości powyżej 50 mm w zakresie αw = 0,85–1,00.
Producent podkreślając istotny wkład wełny szklanej URSA w kształtowaniu klimatu akustycznego deklaruje jej parametry akustyczne. Na etykiecie podana jest:
– klasa oporności przepływu powietrza AF 5 – wartość r ≥ 5 kPa s/m2,
– sztywność dynamiczna płyt URSA TEP – SD 7,5, tzn. s’ ~ 7,5 MN/m3.
Mówiąc o klimacie myślimy z jednej strony o zmniejszeniu hałasu, z drugiej strony – o takim dobraniu parametrów akustycznych pomieszczenia, aby uzyskać optymalną słyszalność w salach widowiskowych czy klasach lub odpowiednie wytłumienie dźwięków w studiach nagraniowych.
Płyty akustyczne URSA AKP 1/V i URSA AKP 3/V posiadają charakterystykę tłumienia dźwięków pozwalającą na ich wykorzystanie w układach akustycznych tłumików, sufitów akustycznych czy panelach ściennych.
Ścianki działowe wypełnione wełną URSA
Płyty URSA FKP Plus, TWP 1 oraz maty URSA DF 40 mają znaczący udział w izolacyjności lekkich ścianek działowych, w których stanowią wkładkę akustyczną. Wypełnienie wełną URSA ścianki systemowej z płyt GKB poprawia izolacyjność przegrody w zależności od typu ścianki o 6–12 dB.
Podłogi pływające na wełnie URSA
Płyty URSA TEP wykorzystuje się jako izolację dźwięków uderzeniowych w podłogach pływających pod wylewką betonową. Do skutecznego tłumienia wystarczy płyta o grubości 20 mm, dla których sztywność dynamiczna jest nie większa niż 5 MN/m3 . Wskaźnik ważony zmniejszenia poziomu uderzeniowego ΔL = 32 dB pozwala wytłumić nie tylko kroki na stropie wyższej kondygnacji, lecz również wszelkie gwałtowne uderzenia na posadzce ceramicznej lub panelowej. Elementem uzupełniającym w konstrukcjach podłóg pływających jest taśma URSA TRS, którą układa się na styku ściany i wylewki tworząc barierę przed przenoszeniem się dźwięków na przegrody boczne.
Ściana zewnętrzna hali izolowana wełną URSA Przegrody hal stalowych, w których odbywa się produkcja uciążliwa pod względem hałasu dla środowiska zewnętrznego, wymagają odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Mata URSA DF 37/V ułożona w kasetach ścian hali stalowej pozwala na skuteczne obniżenie hałasu.
Dach skośny izolowany wełną URSA
Wełna URSA spełniająca funkcję izolacji termicznej dachu skośnego stanowi wraz z pozostałymi warstwami stropodachu skuteczną ochronę pomieszczeń poddasza przed hałasem z zewnątrz.
Poziom izolacyjności akustycznej części pełnej stropodachu skośnego izolowanego wełną URSA o grubości wynikającej z warunków ochrony cieplnej przegrody spełnia wymagania izolacyjności akustycznej w całym zakresie poziomów hałasu w ciągu dnia i nocy.