„Przepisy prawa dotyczące termomodernizacji powinny być dostosowane do technologii dostępnych na rynku” – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Styczeń 1 października br., podczas spotkania szkoleniowo-dyskusyjnego poświęconego polskim doświadczeniom w przechodzeniu od energetycznej gospodarki planowanej do wolnorynkowej oraz ustawodawstwu obowiązującemu w tej dziedzinie.
Gośćmi spotkania byli wiceministrowie resortów budownictwa, infrastruktury i usług komunalnych z Białorusi i Ukrainy: V.G. Vorobyov i V. Negoda.
Wiceminister P. Styczeń przybliżył zebranym założenia ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która aktualnie jest procesowana w Sejmie. Zwrócił uwagę na potrzebę stałej edukacji społeczeństwa w dziedzinie oszczędności energii cieplnej.
Wicedyrektor Departamentu Strategii Budownictwa i Mieszkalnictwa Ministerstwa Infrastruktury Zdzisław Żydak przedstawił „Działania na rzecz oszczędności energii w zasobach mieszkaniowych w Polsce w latach 1982-1997”. Podkreślił, że ze względów ekologicznych i ekonomicznych podejmowane są w Polsce działania dla zmiany struktury zużycia paliw w kierunku zmniejszenia udziału węgla i zastępowania go paliwami gazowymi i ciekłymi.
Przedstawiciele rządów Białorusi i Ukrainy wyrazili chęć skorzystania z naszych doświadczeń we wspieraniu przez Państwo działań na rzecz oszczędności energii zużywanej na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody w sektorze komunalno-bytowym. Podkreślali rolę Polski we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych w tej dziedzinie.
Uczestnicy spotkania z Białorusi i Ukrainy zapoznali się z produkcją komponentów ciepłowniczych w zakładach Danfoss w Grodzisku Mazowieckim, gdzie odbyło się spotkanie.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury