Finał II edycji Konkursu na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną

12.09.2008

11 września br. w Pałacu Staszica w Warszawie miało miejsce ogłoszenia wyników II edycji Konkursu na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Polsce. W tym roku nagrody Ministra Infrastruktury otrzymały gminy Chojnice, Czersk i Gdańsk.

W kulturze europejskiej urbanizacji, połączenie wolności i przestrzeni publicznej jest bardzo ważne – powiedział podczas uroczystości podsekretarz stanu Olgierd Dziekoński.

Konkurs organizuje Towarzystwo Urbanistów Polskich pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury przy współudziale Związku Miast Polskich oraz Warszawskiego Biura ONZ-Habitat.
Głównym założeniem konkursu jest promocja rozwiązań przyczyniających się do poprawy ładu przestrzennego i estetyki oraz zwiększenia atrakcyjności przestrzeni publicznych w Polsce. Do pierwszego etapu konkursu zgłoszono 27 wniosków, 16 z nich otrzymało nominację do nagrody. Nagrody przyznano w każdej z trzech kategorii: zrewitalizowana przestrzeń publiczna, nowo wykreowana przestrzeń publiczna i przestrzeń zielona.
W kategorii zrewitalizowana przestrzeń publiczna nagrodę przyznano Chojnicom za strefę śródmiejską miasta. W uzasadnieniu podano, że projekt zasługuje na wyróżnienie za kompleksowe i konsekwentnie przeprowadzenie przekształceń strefy śródmiejskiej. Jury zwróciło uwagę, że przekształcenia te odpowiadają zapotrzebowaniu społecznemu, czego wyrazem jest powszechna akceptacja nowego wizerunku Starego Miasta. Za stworzenie nowego centrum miasta w miejscu zdegradowanej przestrzeni w kategorii nowo wykreowana przestrzeń publiczna nagrodę za Plac J. Ostrowskiego otrzymał Czersk. W kategorii przestrzeń zielona szczególnie dobry okazał się Park Nadmorski im. R. Reagana w Gdańsku. Jury podkreśliło, że stworzono atrakcyjną, zróżnicowaną funkcjonalnie przestrzeń rekreacyjną o znaczeniu metropolitarnym.
Wręczając nagrody wiceminister O. Dziekoński podkreślił, że tworząc wizję zagospodarowania przestrzeni publicznej trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to przedsięwzięcie przynoszące znakomite efekty w perspektywie długookresowej. Efekty przekształceń pojawiają się później niż po jednej, czy nawet dwóch kadencjach rady gminy. Zadeklarował, że doceniając wysiłek władz samorządowych, architektów i urbanistów Ministerstwo Infrastruktury będzie uczestniczyć także w kolejnych edycjach konkursu.
Wręczeniu nagród towarzyszyło seminarium „Przestrzeń publiczna, dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe w Agendzie Terytorialnej i Karcie Lipskiej” zorganizowane przez Towarzystwo Urbanistów Polskich pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in