Już 7 października br. rusza jesienna edycja „ArchFilmFest” 2008.
Po sukcesie pierwszej edycji ArchFilmFest – festiwalu filmów o architekturze, ruszyła druga edycja, która rozpoczęła się w maju w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski. Po wakacyjnej przerwie impreza powraca w swej jesiennej odsłonie i odwiedzi kolejne, polskie miasta: Kraków, Łódź, Katowice, Szczecin i Poznań.
W każmy z trzech dni seansów zobaczyć będzie można film dokumentalny o architekturze i będzie można uczestniczyć w dyskusji. I tak pierwszego dnia będzie to film pod tytułem „Pewien typ architekta” (A kind of Architekt). Film opowiada o trzech realizacjach Rema Koolhaasa i jego biura OMA – ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle. Możemy w nim również zobaczyć, jak architektura wedle Koolhaasa łączy w sobie różne dziedziny twórczości: pisarstwo, reżyserię i rzemiosło. Drugiego dnia zobaczymy niemiecki film pod tytułem
„Żyć w mieście przyszłości (Leben in der Stadt von Morgen)”. Film poświęcony jest analizie życia współczesnych mieszkańców dzielnicy Hansa w Berlinie – laboratorium modernistycznej utopii zbudowanej w 1957 roku w Berlinie.
Ostatni, trzeci film nosi tytuł „Jean Nouvel – estetyka cudu”. Zdaniem Jean Nouvela – laureata Nagrody Pritzkera z 2008 roku – jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ktoś, kto potrafił stworzyć jakąś wyjątkową w swej formie strukturę, która zadziwi świat. Dzisiaj – twierdzi Nouvel – gra idzie o to, żeby stworzyć strukturę, która ukryje swoje walory techniczne, a pozwoli przemówić innym elementom architektury – światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to, co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu. Po każdym seansie odbędzie się dyskusja w której uczestniczą zaproszeni goście oraz widownia.
Organizatorzy w tym roku zapraszają do udziału w dyskusji także osoby spoza świata architektury – deweloperów, pisarzy i reżyserów filmowych.