Ratujmy kamienie – naturalne piękno i historia.
Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich to obszar charakteryzujący się bogactwem oraz różnorodnością fauny i flory. Wędrowanie parkowymi ścieżkami urozmaicają także głazy narzutowe, które spotkać może na teranie niemal całego PKWŁ.
Chcąc poznać historię głazów znajdujących się w parku powinniśmy cofnąć się w bardzo odległą przeszłość, bowiem głazy te są pozostałością po lądolodzie z plejstoceńskiej epoki lodowcowej. Przemieszczający się lądolód utworzył przed sobą formy zwane współcześnie wałami moreny czołowej. Moreny zbudowane są głównie z piasku i gliny zwałowej, której zasadniczą część stanowią głazy narzutowe.
Głazy narzutowe to nieodzowny element krajobrazu PKWŁ, możemy je oglądać w formie głazowisk, często są też wykorzystywane w budownictwie parkowym i architekturze ogrodowej. Na głazach o charakterze pomnikowym umieszczane są tabliczki pamiątkowe.
– Odwiedzając PKWŁ możemy zobaczyć jak głazy narzutowe były wykorzystywane w budownictwie – mówi Dyrektor Parku Hieronim Andrzejewski. Obecnie głazy wykorzystywane są jako element wykończeniowo – ozdobny, mogą też spełniać rolę fundamentów. Mniejsze głazy znakomicie nadają się do brukowania ulic i chodników – dodaje.
W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich możemy spotkać się z prawdziwym bogactwem skał. Szczególną malowniczością odznaczają się należące do skał magmowych, granit i diabaz. Uwagi wart jest też zlepieniec – skała osadowa będąca połączeniem różnych skał, krzemionki, iłu i piasku
W strefie krawędziowej Wzniesień Łódzkich występują różnorodne skały o różnej genezie, co stanowi doskonały poligon badawczy dla osób zajmujących się zawodowo petrografią.
Głazy narzutowe inaczej zwane eratykami, które na terenie parku można spotkać praktycznie wszędzie – zachwycają swoją barwą i teksturą.
– Głazy tworzą wspaniałe kompozycje przestrzenne, tworząc malownicze głazowiska upiększają krajobraz, w ich otoczeniu obywają się ciekawe imprezy plenerowe – zachwala naturalne walory głazów Dyrektor PKWŁ.