…Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania został objęty projektem monitoringu działalności inspekcji budowlanych w Polsce.
Projekt ten realizuje Stowarzyszenie „Transparency International Polska”, a jego celem jest „sprawdzenie, w jakim stopniu powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego przestrzegają swobody dostępu do informacji publicznej oraz wyodrębnienie obszarów, w których dochodzi do nieprawidłowości”. Generalnie, celem tego przedsięwzięcia jest odpowiedź na pytanie, jak funkcjonują inspektoraty nadzoru budowlanego w naszym kraju.
30 kwietnia, na zaproszenie Pawła Łukaszewskiego, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania, gościli w Poznaniu przedstawiciele Transparency International: koordynator tego projektu pani Anna Chlebińska oraz pani Anita Jaworska.
Paweł Łukaszewski zapoznał Przedstawicieli Transparency International z działalnością, kierowanego przez siebie, Inspektoratu oraz z problemami, z jakimi borykają się powiatowe inspekcje. Przedstawił także propozycje systemowych zmian, które należy, jak najszybciej, wprowadzić w celu poprawienia skuteczności działania nadzoru budowlanego w Polsce, a tym samym zapewnienia ładu przestrzennego i budowlanego oraz bezpieczeństwa użytkowników obiektów budowlanych.
Goście z Warszawy, oprócz pisemnej odpowiedzi na pytania zawarte w opracowanej przez Transparenty International ankiecie, otrzymali również wiele informacji i pisemnych analiz, dotyczących funkcjonowania nadzoru budowlanego w stolicy Wielkopolski, wraz z propozycjami konkretnych rozwiązań. Wnioski z realizowanego przedsięwzięcia, Stowarzyszenie zamierza przedstawić ministrowi infrastruktury – z prośbą, aby uwzględnił je w projekcie nowego prawa budowlanego.
Źródło: PINB dla Miasta Poznania