Kalendarium – wyd. II/2008

29.02.2008

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 12 grudnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. z 2007 r. Nr 240, poz. 1753)

Grudzień

24
grudnia 2007 r.
weszło w życie

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 12 grudnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. z 2007 r. Nr 240, poz. 1753)

Zgodnie z rozporządzeniem bazy oraz stacje paliw płynnych wybudowane albo użytkowane przed dniem 1 stycznia 2006 r. powinny zostać wyposażone w instalacje, urządzenia lub systemy przeznaczone do zabezpieczenia przed przenikaniem produktów naftowych do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych, a także pomiaru i monitorowania stanu magazynowanych produktów naftowych oraz sygnalizacji przedostania się tych produktów do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych, do dnia 31 grudnia 2012 r. Rozporządzenie wydłuża tym samym termin na dostosowanie baz i stacji paliw płynnych o
 
 

31 grudnia 2007 r.
weszły w życie

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 grudnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości (Dz.U. z 2007 r. Nr 250, poz. 1874)

Rozporządzenie zmienia zasady zaliczania kandydatom na rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości części pisemnej egzaminu. W myśl nowych przepisów część pisemną egzaminu uznaje się za zakończoną wynikiem pozytywnym, jeżeli kandydat uzyska w niej co najmniej 70 punktów. Jeżeli tak się nie stanie, kandydat może w ciągu 14 dni od ogłoszenia wyniku części pisemnej egzaminu wystąpić pisemnie do ministra o przystąpienie do poprawkowej części pisemnej egzaminu. Nie może do niej przystąpić więcej niż dwukrotnie. Jeżeli kandydat nie uzyskał w części pisemnej egzaminu wyniku pozytywnego najpóźniej w drugiej poprawkowej części pisemnej egzaminu lub nie wystąpił o przystąpienie do poprawkowej części pisemnej

Styczeń

1 stycznia 2008 r.
weszły w życie

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie stwierdzania kwalifikacji w zakresie gospodarowania odpadami (Dz.U. z 2007 r. Nr 247, poz. 1841)

Rozporządzenie określa:
– tryb powoływania oraz skład komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu w zakresie gospodarowania odpadami;
– zakres wiadomości podlegających sprawdzeniu;
– tryb przeprowadzania egzaminu;
– wysokość opłat związanych z przeprowadzeniem egzaminu i wydaniem świadectwa stwierdzającego kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami oraz sposób ich uiszczania;
– wysokość wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej;
– wzór świadectwa stwierdzającego kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami. Zgodnie z rozporządzeniem komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin z zakresu termicznego przekształcania odpadów albo składowania odpadów. Egzamin obejmuje znajomość regulacji prawnych dotyczących ochrony środowiska i gospodarowania odpadami oraz znajomość wymagań technologicznych, a także najnowszych dostępnych technik odpowiednio dla termicznego przekształcania odpadów albo składowania odpadów. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 19 października 2007 r. w sprawie połączenia Instytutu Elektrotechniki oraz Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Metrologii Elektrycznej „METROL” (Dz.U. z 2007 r. Nr 205, poz. 1488)

Rozporządzenie przewiduje połączenie dwóch jednostek badawczo-rozwojowych poprzez włączenie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Metrologii Elektrycznej „METROL” z siedzibą w Zielonej Górze do Instytutu Elektrotechniki z siedzibą w Warszawie. Jednostka powstała w wyniku połączenia zachowuje nazwę Instytut Elektrotechniki. Siedzibą Instytutu jest m.st. Warszawa. Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych we wszystkich dziedzinach elektrotechniki oraz przystosowanie ich wyników do wdrożenia w praktyce.
 

19 stycznia 2008 r.
wszedł w życie

Art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z 19 września 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. z 2007 r., Nr 191, poz. 1373)

Przepis określa warunki, jakim powinna odpowiadać osoba, która będzie mogła sporządzać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Osoba taka powinna posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i mieć ukończone co najmniej studia magisterskie. Ponadto nie może być karana za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe. Wymaga się także, by posiadała uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

23 stycznia 2008 r.
ogłoszono

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 stycznia 2008 r. w sprawie postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości (Dz.U. z 2008 r., Nr 11, poz. 66)

Rozporządzenie określa:
– sposób i tryb przeprowadzania postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości;
– sposoby ustalania i rodzaje kosztów postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej;
– organizację i regulamin działania Komisji Odpowiedzialności Zawodowej;
– wysokość wynagrodzenia członków Komisji Odpowiedzialności Zawodowej i obrońców z urzędu oraz sposób jego ustalania. Rozporządzenie weszło w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, tj. 31 stycznia 2008 r.

Anna Nosek
redaktor newslettera Serwisu Budowlanego Patronem Kalendarium jest Serwis Budowlany
www.serwisbudowlany.com

Więcej w newsletterze Prawo Budowlane na stronie www.ABC.com.pl

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ
Artykuł zamieszczony 
w „Inżynierze budownictwa”, 
luty 2008 r. 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in