Junttan to niekwestionowany lider w swojej klasie. Jego główne zalety to m.in.: teleskopowy maszt samopodnoszący, rozsuwane gąsienice i nisko umiejscowiony środek ciężkości – cechy, które zwiększają stabilności maszyny…
Obecnie w wielu dziedzinach, w tym także głębokiego fundamentowania, geoinżynierii i hydrotechniki, ze względu na dużą konkurencję, należy być wszechstronnym i elastycznym w zakresie wykonawstwa prac. Wiele firm dąży zatem do tego, by oferować pełny zakres usług w swojej branży – poszukiwany jest więc sprzęt uniwersalny, który może niewielkimi nakładami zostać przystosowany do wykonywania różnorodnych zadań. Takim urządzeniem jest niewątpliwie palownica firmy Junttan.
Junttan to niekwestionowany lider w swojej klasie. Jego główne zalety to m.in.: teleskopowy maszt samopodnoszący , rozsuwane gąsienice i nisko umiejscowiony środek ciężkości – cechy, które zwiększają stabilności maszyny, ponadto poziomy wysuw masztu, umożliwiający sprawne i niezwykle precyzyjne pozycjonowanie pala, wreszcie uniwersalny system hydrauliki współpracujący zarówno z młotem hydraulicznym, głowicą obrotową, oscylatorem, jak i wibratorem.
Zacznijmy od standardowych prac pogrążeniowych. Wystarczy, że wyposażymy naszą maszynę bazową Junttan w młot hydrauliczny nowej generacji z akceleratorem (HHK-A) wyprodukowany również przez firmę Junttan, a z powodzeniem pogrążać będziemy stalowe rury, grodzice, larseny, betonowe prefabrykaty czy pale drewniane. Zaznaczyć także należy, iż wydajność młota typu HHK-A (dostępne w zakresie od 36 do 432 kNm) jest do 20% większa w porównaniu z tradycyjnym młotem wolnego spadu o tej samej masie. Tak wyposażona maszyna pozwoli nam na pogrążanie elementów pod niemal dowolnymi kątami.
Następnym obszarem naszego zainteresowania mogą być, tak u nas popularne, pale CFA. Montując na maszynie bazowej Junttan głowicę obrotową (od 30–400 kNm ) i system docisku 400 kN otrzymujemy możliwość wykonywania tych pali o średnicy do 1200 mm oraz o długościach do 33 m.
Zamieniając z kolei wiertło CFA na wiertło do pali wkręcanych mamy kolejną technologię wykonywania pali.
Teraz pozostaje nam tylko wymiana wewnętrznej części głowicy i narzędzia roboczego, aby wykonywać pale wielkich średnic do 2500 mm i 60 m długości bez osłony.
Niektóre prace wymagają zastosowania rur osłonowych, a to z kolei wymaga jedynie dodania do maszyny oscylatora i mamy pale wielkośrednicowe w osłonie rurowej o maksymalnej średnicy 2000 mm i głębokości do 62 m.
Mając takie zaplecze, pozostaje tylko podjąć kolejne wyzwanie i rozszerzyć ofertę o tzw. jet-grouting. Tutaj znanym i uznanym producentem jest firma Metax, oferująca najwyższej klasy mieszalniki wysokoobrotowe oraz pompy wysokociśnieniowe.
{mospagebreak}
Maszyna Junttan z powodzeniem także wykona szereg prac z zakresu technik wibracyjnych. Wystarczy wyposażyć ją w jedną z głowic wibracyjnych firmy Dieseko PVE, która oferuje zarówno głowice o standardowej częstotliwości, zmiennej częstotliwości, jak również wibratory z unikalnym mechanicznym systemem zmiany momentu mimośrodowego typu VM. Wibratory wysokiej częstotliwości ze zmiennym momentem obrotowym posiadają nie tylko nastawną częstotliwość (od 0 do 2300 obr./min), ale również regulację wag mimośrodowych, dzięki czemu uzyskuje się możliwość całkowitej kontroli nad parametrami pracy wibratora. Taka jednostka pozwoli nam z powodzeniem wykonać przesłony przeciwfiltracyjne na wałach, wwibrować larseny, grodzice, w tym także, dzięki pełnej kontroli parametrów, w bezpośrednim sąsiedztwie budynków. Głowice wibracyjne Dieseko PVE z własnym zasilaczem mogą pracować także na dowolnym żurawiu.
Zakładając teraz specjalne narzędzie – wibroflot – do głowicy wibracyjnej uzyskujemy możliwość wykonywania kolumn żwirowych, kamiennych i piaskowych, a także pali vibro.
Niektóre budowy mają ograniczenie w przekazywaniu wibracji i w takich przypadkach idealnym rozwiązaniem jest założenie na Junttana wciskarki do grodzic firmy Dieseko PVE.
Uniwersalność, wielozadaniowość i sprostanie potrzebom rynku i klientów to motto firmy Junttan, która zaprojektowała i stworzyła szeroką gamę hydraulicznych urządzeń palowniczych – odkrycie ich możliwości to klucz do sukcesu.
Dostawcą zaprezentowanych powyżej jednostek, osprzętu oraz innych urządzeń pomocniczych jest firma KDM Dariusz Mazur, która oferuje sprzedaż, wynajem oraz serwis urządzeń, jak również służy fachowym doradztwem swoim klientom.
Bliższe informacje na: ww.kdm.net.pl
Zachęcamy także do kontaktu:
kdm@kdm.net.pl lub022 4994680
Artykuł zamieszczony
w „Inżynierze budownictwa”,
styczeń 2008 r.